DARMOWE OBYWATELSTWO BRYTYJSKIE DLA EUROPEJCZYKÓW PO BREXICIE?

DARMOWE OBYWATELSTWO BRYTYJSKIE DLA EUROPEJCZYKÓW PO BREXICIE?

Trzy miliony europejskich obywateli mogłyby po Brexicie za darmo otrzymać brytyjskie obywatelstwo, jeśli kolejnym premierem zostanie Michael Gove, obecny minister środowiska. 
Wyścig do fotelu premiera Wielkiej Brytanii trwa od wystąpienia Teresy May, która w piątek 24 maja złożyła rezygnację z pełnionej funkcji. Kilka osób jużzłożyło swoje kandydatury na jej miejsce, które ma się zwolnić już siódmego czerwca. Jedną z nich jest Michael Gove, pełniący funkcję ministra środowiska w jej rządzie.

Jak donosi Sky News, trzy miliony europejskich obywateli, rezydujących w UK, mogłyby otrzymać brytyjskie obywateli, bez żadnych dodatkowych kosztów, gdyby Gove został kolejnym premierem. Dotychczas, procedura otrzymywania brytyjskiego obywatelstwa była długotrwała i – nierzadko – kosztowna. Jednakże unijni obywatele, którzy mieszkali przebywali w kraju przynajmniej od czasu brexitowego referendum w czerwcu 2016 roku, mogliby zachować koszt opłat, wynoszący 1330 funtów, jako „gest dobrej woli” przyszłego brytyjskiego rządu. Szczegóły propozycji mają zostać upublicznione już w przyszłym tygodniu. Jeśli doszłoby do jej sformalizowania, byłby to wielki sukces odniesiony przez Alberto Costa, konserwatywnego deputowanego do parlamentu, który od dawna walczył o prawa europejskich obywateli w post-brexitowej Brytanii.

Jak zaznacza Sky News, pod rządami Michaela Gove, zostałaby zmieniona legislatura, zmuszająca europejskich obywateli do udowodnienia pięcioletniego pobytu w Wielkiej Brytanii i uzyskania statusu osoby osiedlonej. Wystarczyłaby rejestracja, przewidziana przez dotychczasowe plany umów z UE.
Jak powiedział deputowany Costa, „Gove oferuje europejskim obywatelom zarejestrowanie po brytyjskie obywatelstwo bez żadnych dodatkowych kosztów. Jako brytyjscy obywatele, mogliby oni brać udział w wyborach w 2022 roku. To by mogło zwiększyć ilość potencjalnych wyborców o kolejne 3 miliony osób”
W ciągu kilku minionych lat opłaty za otrzymanie brytyjskiego obywatelstwa wzrosły dramatycznie, wzbudzając szeroką krytykę, że dla wielu osób stało się to główną barierą w ich staraniach o paszport.
Alberto Costa już wcześniej Wyrażał obawy, że obywatele europejscy, od dawna mieszkający na Wyspach mogliby mieć problemy z uzyskaniem obywatelstwa. Sajid Javid, będący Ministrem Spraw Wewnętrznych w obecnym rządzie, poinformował go dwa tygodnie temu, że propozycja darmowego obywatelstwa nie zostanie wzięta pod uwagę. „Theresa May nie jest przygotowana na to, widząc europejskich rezydentów jako kartę przetargową, która kreuje toksyczną atmosferę. Minister Spraw Wewnętrznych również nie jest na to gotowy. Michael Gove, który prowadził kampanię na rzecz wyjścia z UE reprezentuje inne podejście” – powiedział Costa. W rozmowie ze Sky News podkreślił, że odrzucenie tej inicjatywy byłoby „bardzo niebrytyjskie”.
Z kolei brytyjscy obywatele, mieszkający w innych europejskich krajach, powiedzieli, że czują się „w zawieszeniu”, czekając aż również w sprawie ich praw i wolności rząd podejmie jakąkolwiek inicjatywę.

Alex Sławiński
Źr: TV Polski Londyn

Znajdź nas:

Nasza Garda pomagać
ZNISZCZYŁ MIENIE NA
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn