Dane ujawniają marną pomoc rządu dla ludzi żyjących w ubóstwie energetycznym

Rzeczniczka Sinn Féin ds. ochrony socjalnej Claire Kerrane skrytykowała niewystarczające środki rządu mające na celu rozwiązanie problemu ubóstwa energetycznego w budżecie 2022.

Dane uzyskane przez posłankę Kerrane w odpowiedzi na pytanie parlamentarne wykazały, że zaledwie 7800 gospodarstw domowych skorzysta na bardzo rozreklamowanych środkach rządu dotyczących ubóstwa energetycznego.

Ostrzegła jednocześnie, że ​​wiele tysięcy innych osób, narażonych będzie na ubóstwo energetyczne, ponieważ trwa kryzys kosztów utrzymania i wezwała rząd do ustanowienia funduszu dyskrecjonalnego dla osób dotkniętych kryzysem.

Przemawiając w Dáil posłanka Kerrane powiedział ministrowi Coveneyowi:

– Za każdym razem, gdy pojawia się kryzys energetyczny, mówi się nam o dodatku paliwowym, jako rozwiązaniu i niczym więcej – o żadnych innych nowych działaniach lub środkach. Wielokrotnie powtarzałam, że dodatek paliwowy jest zbyt ograniczony i wielokrotnie podnosiłam to z taoiseachem i tanaiste. Z niedawnej odpowiedzi ministra dowiedziałam się, że wzrost kwalifikowalności ogłoszony w budżecie, o którym wielokrotnie wspomina rząd – podniesienie progu o 20 euro spowoduje rozszerzenie dodatku na paliwo jedynie na około 4500 gospodarstw domowych, a to zaczyna się dopiero w styczniu. Inny środek dodatku opałowego ogłoszony w budżecie dotyczący Jobseeker’s przyniesie korzyści około 3300 gospodarstwom domowym. Oprócz bardzo ograniczonego zasięgu, zdecydowana większość dodatkowych kwalifikujących się gospodarstw domowych nie otrzyma tego wsparcia do stycznia. Biorąc pod uwagę skalę kryzysu energetycznego, to nie wystarczy. Dlatego poprosiłam was w tej izbie, przed budżetem, aby rząd wprowadził dyskrecjonalny fundusz przeznaczony specjalnie na koszty energii, aby pomóc osobom spoza dodatku paliwowego. Słyszałam to też od rodzin i pracowników, którzy walczą o związanie końca z końcem. Wiemy, że kryzys cen energii wykracza daleko poza dodatek paliwowy, dlatego wzywam rząd do pilnego wprowadzenia dodatkowego wsparcia dla gospodarstw domowych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair świętuje o
Gdzie są obiecane S