Dáil uchwalił przepisy nadzwyczajne o mieszkaniach

Wczoraj przez cały dzień trwała debata w sprawie przepisów nadzwyczajnych, jakie są niezbędne, aby zabezpieczyć mieszkańców Irlandii, by w trudnym dla nich okresie, zabezpieczyć ich wielostronnie.

W związku z epidemią koronawirusa przyjęto więc proponowane zmiany w niektórych ustawach, a te dotyczą zamrożenia czynszów na okres trzech miesięcy i zakazu eksmisji na ten sam czas. Co istotne, ustawy przyjęte zostały bez głosowania, ale zgodę na ich wprowadzenie wyrazili przedstawiciele wszystkich ugrupowań, jakie reprezentowane są w Dáil. Większość zmian wprowadzonych zostanie w formie zmiany przepisów wykonawczych do obowiązujących ustaw, ponieważ będą one działały okresowo.

Co ważne i co powinno być dla nas sygnałem, na sali obrad było zaledwie 50 parlamentarzystów, a to dlatego, by zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi osobami. Ilość posłów odzwierciedlała jednak procentowy udział sił politycznych w niższej izbie parlamentu.

Przepisy, które przyjęto wczoraj wieczorem w Dáil, dzisiaj przejdą taką samą krótką ścieżkę legislacyjną w Seanad, więc bez zbędnej zwłoki, wprowadzone będą do realizacji, a są one odpowiedzią na potrzeby mieszkańców kraju, ale i po to, by zabezpieczyć gospodarkę.

Podczas debaty posłowie podnosili też kwestię dystansu społecznego, bo w wielu przypadkach okazuje się, że odległości nie są przestrzegane, a to zwiększa ryzyko zakażeń i zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na wyspie. Tak dzieje się przede wszystkim w zakładach pracy, więc wystosowano apel do właścicieli firm, by odpowiednio podchodzili do zarządzeń władz medycznych.

Ponieważ zanotowano już próby wyłudzenia zasiłku pandemicznego, minister biznesu Heather Humphreys poinformowała Dáil, że jej resort zapamięta takie przypadki i kiedy sytuacja wróci do normy, urzędnicy zajmą się oszustami. Minister Humphreys ostrzegła jednocześnie, że każdy, kto będzie próbował oszukać państwo w tych trudnych chwilach, „będzie musiał stawić czoła pełnym rygorom prawa”.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas Press Office

Polska-IE: Podziel się...
Koronawirus zabił k
Czy wszyscy w sieci
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish