DAA traci 1 mln € dziennie

Zarząd lotnisk w Dublinie i Cork poinformował o stratach, jakie przyniosła pandemia koronawirusa i stopniowe odmrażanie gospodarki.

Dyrektor zarządzający lotniskami w Dublinie oraz Cork Dalton Philips powiedział, iż od Dnia Świętego Patryka dzienne straty zarządzanych przez DAA portów lotniczych, wynoszą 1 mln €. Skutki finansowe są więc porażające, niezależnie od podjętych działań osłonowych, a przekładają się m.in. na zmniejszenie stanu załogi obu lotnisk. W tym zakresie DAA spodziewa się, że utraconych zostanie do 1000 miejsc pracy, a przywrócenie lotnisk do stanu sprzed pandemii, potrwać może około 3 lat.

Lotniska wcześniej proponowały swoim pracownikom programy dobrowolnych odpraw, ale i tymczasowych zwolnień, jednak teraz już wiadomo, iż spora część pracowników, nie będzie mogła wrócić na swoje poprzednie stanowiska pracy. Zatrudnieni w DAA poinformowani zostali również o 20-procentowej obniżce płac, a ta obowiązywać będzie do czasu poprawy kondycji finansowej firmy.

Szef DAA spodziewa się również, że w przyszłym roku, ilość pasażerów, którzy przewijać się będą przez oba lotniska, spadnie o ok. 40%, co też wpływać będzie na wynik finansowy grupy. Dyrektor Philips mówi jednak, że w przyszłym roku ruch pasażerski zacznie się istotnie zwiększać, ale może to być dopiero w okolicach połowy roku.

DAA pokazało też, jak bardzo pandemia koronawirusa wpłynęła na ruch pasażerski i w ostatnią niedzielę, odprawiono ogółem 4000 pasażerów, a standardowo przed pandemią przez odprawę pasażerską przechodziło na stołecznym lotnisku ok. 115 000 osób.

Grupa DAA zapowiada, że każdy pasażer będzie mógł kupić na lotnisku środki dezynfekcyjne i ochrony osobistej, w tym maseczki materiałowe w cenie 1 €, natomiast chirurgiczne w cenie 3 €. Na lotnisku ustawionych zostało już ponad 1000 punktów do dezynfekcji rąk.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: DAA/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Sami zanieczyszczamy
Franz Dreadhunter i
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish