Czystki po głosowaniu

Dwoje członków Partii Zielonych zawieszonych zostało w prawach członka partii, gdy zagłosowali w Dáil zgodnie z własnym sumieniem.

Maszynki do głosowania, za jakie uważa się Zielonych, wyłamały się spod dyscypliny partyjnej, co dało bardzo trudną sytuację dla koalicji rządzącej, gdyż pokazuje, że ta może stracić większość parlamentarną. Chodzi o sprawę Narodowego Szpitala Położniczego w Dublinie, a rozpoczęło się od wniosku Sinn Féin i partia Mary Lou McDonald chciała, aby ów budowany był jako publiczny i na gruntach państwowych.

Taka decyzja niższej izby parlamentu przyczynić się ma do zablokowania możliwości wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń związanych ze świadczeniem usług przez szpital, w tym lekarze pracujący w nowej jednostce, nie mogliby odmówić zabiegów usuwania ciąży, co legło u podstaw wniosku Sinn Féin.

Po debacie w tej sprawie, która toczył się wczoraj w Dáil, przystąpiono do głosownia, a dwoje posłów Green Party, czyli Neasa Hourigan i Patrick Costello oddało głos przeciwko koalicji, więc zagłosowali razem z Sinn Féin, popierając jednocześnie wniosek opozycji.

Na wieczornym nadzwyczajnym posiedzeniu klubu parlamentarnego Zielonych omawiano sprawę wyłamania się spod dyscypliny partyjnej i uznano, że posłanka Hourigan oraz poseł Costello, nie powinni byli zachować się w ten sposób. Wtedy postawiono  przyjęty następnie wniosek, aby oboje posłów zawiesić w prawach członka Partii Zielonych, co też przeszło w głosowaniu.

Sześciomiesięczne zawieszenie członków Partii Zielonych ma już swoje konsekwencje, bo koalicja rządząca, ma teraz zaledwie jeden głos przewagi, więc jakiekolwiek potknięcie podczas głosowań, może skutkować brakiem poparcia parlamentu dla propozycji rządu.

Należy tu też dodać, że wniosek Sinn Féin został przyjęty 56 głosami do 10 przeciwnych i 69 wstrzymujących się. Oznacza to, że nowy Narodowy Szpital Położniczy w Dublinie będzie jednostką państwową, wybudowaną w całości i finansowaną przez państwo, a na dodatek grunt, na którym jest budowany, będzie wyłączną własnością państwa.

*

Sinn Féin uznało wygrane głosowanie za swój ogromny sukces i wyraziło pogląd, że to jedna z pierwszych spraw, jaką zamierza załatwić w nadchodzącym czasie, a i doprowadzić do powstania gabinetu, którego premierem zostanie Mary Lou McDonald, by w kraju zapanował ład i porządek.

Przyznać należy rację członkom „SF”, bo to sukces, ale byłbym ostrożny w szafowaniu słowami, bo czym innym jest wygrana przeciwko 10 głosom na „nie”, a czymś całkiem innym jest rządzenie całym krajem i realizacja populistycznych obietnic.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland, Ukraine to r
Osoby na socjalu bę
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська