Czynsze wzrosną przez studentów

Obecnie na rynku mieszkaniowym mamy sytuację podobną do tej sprzed 10 – 15 lat, więc mieszkań do wynajęcia, jest całkiem sporo.

Niestety przedstawiciel firmy Sherry Fitzgerald uważa, że to sytuacja bardzo przejściowa, więc mieszkań zacznie za chwilę brakować, a i czynsze zaczną rosnąć. Powodem nadchodzącego zachowania rynku mieszkaniowego mają być studenci, którzy od nowego roku szkolnego wrócą na stałe na uczelnie, natomiast wielu z nich, korzysta z wynajętych na czas studiów pokoi oraz mieszkań.

W ubiegłym i początkach tego roku, zajęcia na uczelniach odbywały się w formie online lub hybrydowo, ale ten okres ma się ku schyłkowi, więc zapotrzebowanie na mieszkania dla studentów zacznie rosnąć.

Pierwsze poszukiwania mieszkań dla studentów rozpoczną się już pod koniec tego miesiąca, a apogeum nastąpi w pierwszej dekadzie lipca, więc ma być zgodne ze scenariuszem z lat poprzednich. Tym samym rynek zacznie wchłaniać wolne pokoje i mieszania, a to będzie sygnałem dla ich właścicieli, że nowym najemcom można zaproponować wyższy czynsz.

Na to z kolei zareaguje cały rynek mieszkaniowy w Irlandii, więc nowe stawki czynszów, mogą być o około 7 do 10 procent wyższe.

Podobnego zdania jest prezes Związku Studentów Irlandii Lorna Fitzpatrick, która stwierdziła, że wkrótce, powróci kryzys mieszkaniowy, a studenci, bo to głównie zajmuje Związek, kolejny raz będą mieli problemy ze znalezieniem miejsc noclegowych niedaleko uczelni.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Tymczasem - EURO 202
Polscy przedsiębior
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian