Czynsze wzrosły prawie 12%

W najnowszym raporcie Daft.ie możemy przeczytać, że czynsze w lokalach mieszkalnych wciąż rosną, ale wzrosty nieco zwolniły, co nie oznacza jednak, iż trend wznoszący zastał zatrzymany.

W 12 miesiącach do końca marca czynsze w Irlandii podniosły się o 11,7%, chociaż kwartalny wzrost zwolnił do poziomu z pierwszego kwartału 2020 roku, a wzrost za pierwsze trzy miesiące tego roku wyniósł 1%. Obecnie średni czynsz rynkowy wynosi w kraju 1750 €, a w 2020 roku było to 1387 €, natomiast w roku 2011 za najem typowego domu należało zapłacić 765 €.

Jak mówią specjaliści ds. rynku nieruchomości, tendencja wzrostowa wynika z permanentnych braków mieszkaniowych, a 1 maja na portalach ogłoszeniowych można było znaleźć zaledwie 959 ofert najmu. Oznacza to jednak, że jest ich więcej o 13%, niż rok temu, ale o 1/3 mniej, niż 2006 r. Dostępność tomów w Irlandii jest obecnie o ¼ niższa, niż było to w latach 2015 – 2019, co pokazuje, że kryzys mieszkaniowy jest na wysokim poziomie.

Czynsze w kraju rosły również nierównomiernie i w pierwszym kwartale tego roku, wzrosty najbardziej odczuwali mieszkańcy terenów pozamiejskich, a w Dublinie podniosły się one o 0,5% kwartał do kwartału. Tak samo działo się w całym Leinster, zaznacza raport Daft.ie. Co ciekawe w czterech miastach w Irlandii czynsze spadły w pierwszym kwartale tego roku i tu notowano zniżkę o 1,8%, a w Cork ceny zostały w ujęciu kwartalnym utrzymane na wcześniejszym poziomie i stało się tak pierwszy raz od ponad 10 lat.

Silne wzrosty notowały Munster, Connacht oraz Ulster, przede wszystkim poza miastami, gdzie czynsze podniosły się o 3,8%.

Wzrosły też czynsze płacone przez najemców stałych, więc tych, którzy wynajmowali już daną nieruchomość, a w tym przypadku opłaty za najem domu podniosły się średnio o 4,1%. W ocenie rynku nieruchomości Irlandii znalazła się również opinia, a ta dotyczy Stref Presji Czynszowej (RPZ), gdzie od chwili ich wprowadzenia, czyli od 2016 roku, czynsze podniosły się już o średnio 20%.

Profesor nadzwyczajny z Trinity College Ronan Lyons, który jest autorem opracowania dla Daft.ie, powiedział:

– Jest trochę pocieszenia dla tych z nas, którzy są poważnie zaniepokojeni stanem irlandzkiego rynku najmu. Od ponad dekady rynek najmu charakteryzuje się pogarszającą się dostępnością, a co za tym idzie – coraz wyższymi czynszami. Prywatny rynek najmu znajdował się pod rosnącą presją w ciągu ostatnich dwóch lat, ponieważ najpierw społeczeństwo zostało ponownie otwarte po pandemii Covid-19, a następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu uchodźczego. Istnieją pewne oznaki, że jeśli sytuacja się nie poprawia, to znaczy, że wcale się nie pogarsza. Dostępność mieszkań na wynajem przestała spadać, choć na bardzo niskim poziomie, a kwartalna zmiana czynszów od stycznia do marca była znacznie mniejsza, niż średni wzrost obserwowany w latach 2021 i 2022. Niemniej jednak rozwiązanie problemu niedoboru mieszkań na wynajem w Irlandii wymaga znaczących działań ze strony decydentów. Liczba domów na wynajem pojawiających się na rynku w nowo wybudowanych inwestycjach utrzymywała się w ostatnich miesiącach, ale prawdopodobnie spadnie w nadchodzących kwartałach, chyba że zostaną rozwiązane kwestie związane z pewnością planowania i rentownością. Ostatecznie decydenci muszą mieć jasny plan, w jaki sposób dziesiątki tysięcy nowych domów na wynajem zostaną dostarczone w tej dekadzie we wszystkich większych miastach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by CC BY-SA 2.0 Anthony Vosper

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Medyczna turystyka z
Rząd powinien przez