Czynsze wzrosły o 2,7%

Pandemia i blokada kraju, ale i zakaz podnoszenia czynszów, nie powstrzymał właścicieli domów, od żerowania na osobach, które nie mogą pozwolić sobie na kupno mieszkania.

Najnowsze dane Residential Tenancies Board (RTB) za ubiegły rok pokazują, że czynsze wzrosły o 2,7%, a średni miesięczny wyniósł 1256 €. Hrabstwem, w którym czynsze w czwartym kwartale 2020 roku wzrosły najbardziej, był Dublin, a tam średni czynsz wynosił 1745 €. Na drugim końcu są hrabstwa z najniższymi czynszami miesięcznymi, a było to Donegal oraz Leitrim, gdzie średni czynsz wynosił 626 €. Jeżeli natomiast przyjrzymy się czynszom w na poziomie lokalnym, to okaże się, że w 2020 roku czynsze najwyższe były w Stillorgan w hrabstwie Dublin i za standardowy dom trzeba było zapłacić 2385 €, a najmniej płaciło się w Carndonagh w hrabstwie Donegal, bo zaledwie 521 euro miesięcznie.

Na rynek trafiło też wiele nowych lokali mieszkalnych, a były to najczęściej domy lub apartamenty, które do tej pory wynajmowane były na krótki okres.

Pełniący obowiązki dyrektora RTB Padraig McGoldrick powiedział:

– Wpływ Covid-19 na sektor wynajmu utrzymywał się w czwartym kwartale 2020 r. i krajowy standaryzowany średni czynsz pozostał w tym kwartale na niezmienionym poziomie, a ogólnie w całym roku odnotowano znaczną tendencję do spowolnienia inflacji czynszów w porównaniu z latami poprzednimi. Mimo wyraźnego trendu w zakresie umiarkowanych stawek czynszu, oczywiste jest, że nadal istnieją problemy z przystępnością cenową i związane z tym zagrożenia. Rozumiemy, że Covid-19 stwarza wiele wyzwań i dostosowań dla osób działających i mieszkających w sektorze najmu. Nadal zachęcamy osoby, które mają problemy z wynajmem, aby utrzymały otwarte linie komunikacyjne, a jeśli wciąż nie mogą rozwiązać sporu i zapraszamy do skontaktowania się z RTB w celu uzyskania wsparcia i informacji o tym, jak rozwiązać te problemy.

P.O. dyrektora RTB McGoldrick dodał, że od 1 sierpnia 2020 roku, obowiązują przepisy, które chronią najemców, którzy mają kłopoty finansowe przez pandemię. W takich przypadkach niedozwolone jest podnoszenie czynszów, z czym można zapoznać się na stronie: Residential Tenancies and Valuation Act 2020. Padraig McGoldrick przypomniał również, że do 12 kwietnia tego roku, obowiązuje zakaz eksmisji, a i spodziewa się, że zostanie on przedłużony, o czym rząd już wspominał. Osoby niepłacące czynszu, nie mogą być eksmitowane, o ile są w złej sytuacji finansowej z powodu ograniczeń poziomu piątego, o ile nie wykazują zachowań antyspołecznych.

Bogdan Feręc

Źr: Pa Media/Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wiadomość z frontu
O’Leary wierzy w n
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian