Czynsze spadną o prawie 3%

Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych (ESRI) oraz KBC Bank mają dla nas dobre informacje, które o ile się sprawdzą, będą wpływać na zasobność naszych portfeli.

Wg ESRI i KBC, w przyszłym roku zyskają nabywcy domów, bo przez 12 miesięcy 2021 roku, ceny obniżyć mają się o 5%. Wcześniej przewidywano, iż obniżka cen noże być znacznie wyższa, gdyż w okolicy 20%, jednak sytuację zaburzyło znacznie niższe tempo oddawania do użytku nowych domów, co powstrzymało ich dostępność na rynku.

Nie oznacza to jednak, że ceny nie będą niższe, bo będą, a to za sprawą mniejszej dostępności kredytów, a i sytuacji na rynku pracy, więc dużej ilości osób bezrobotnych.

Co ciekawe ESRI oraz KBC Bank są przekonane, że w przyszłym roku, obniżać się będą także czynsze, więc najemcy, mogą spodziewać się, iż za swoje mieszkania i domy, zapłacą mniej. Tu pojawiło się pewne zastrzeżenie, bo tak dziać się może głównie w przypadku nowych lokatorów, ale i ci, którzy wynajmują mieszkania już teraz, również mogą zyskać. Analitycy uważają, iż wielu właścicieli domów, nie zdecyduje się na podwyższenie czynszów, co także można uważać za pewien plus.

ESRI i KBC mówią, że koszty najmu lokali mieszkalnych spadną o 3,2%, natomiast roczna stopa spadku wyniesie 2,8%.

Jako powód mniejszego zainteresowania mieszkaniami, podaje się, odpływ z kraju siły roboczej, a i niepewna sytuacja związana z pierwszymi miesiącami po brexicie, co powodować będzie, iż wielu najemców, nie będzie rozglądało się za nowym mieszkaniem. Tak samo może dziać się w przypadku studentów, bo i ci, częściej, dojeżdżać mają w przyszłym roku na uczelnie i uczyć się zdalnie, niż szukać mieszkania w pobliżu szkoły.

Bogdan Feręc

Źr: ESRI

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian