Czynsze obniżyły się o 3%

Wg najnowszego raportu Daft.ie, czynsze były niższe niż jeszcze rok wcześniej, ale co ważne, tylko w jednym mieście.

Jak zaznacza Daft.ie, czynsze w Dublinie, obniżyły się czwartym kwartale 2020 roku o 3,3%, co oznacza, że średni wynosił tam 1984 €. To tylko Dublin, bo w innych miejscach, czynsze wzrastały, a było to od 1,2 do nawet 3,9 procent więcej.

Najwyższe wzrosty czynszów notowane były w większych miastach i w miejscowościach podmiejskich, a najniższe lub utrzymanie cen z czwartego kwartału 2019 roku, obserwowano na głębokiej prowincji.

W tym ostatnim przypadku inaczej mają się natomiast ceny domów, które wystawione zostały do sprzedaży, bo rosną znacznie szybciej niż w ośrodkach miejskich. Najwyższe wzrosty cen domów notuje się w odległości do 20 km od dużych miast, a najniższe w oddaleniu o 30 km i więcej. Na popularności zyskują też wiejskie rezydencje, które znajdują się w dużym oddaleniu od zgiełku miast, a mają stać się miejscami wypoczynku lub domostwami na jesień życia. W tym zakresie także widać wzrosty cen tych nieruchomości, a te są na poziomie do 2%.

Oceniając spadek wysokości czynszów w Dublinie, ekonomista z Trinity College w Dublinie Ronan Lyons powiedział, że taką sytuację spowodowała pandemia i znacznie mniejsza ilość osób, jakie np. w poszukiwaniu pracy, pojawiały się na wyspie, głównie w stolicy. Wiele osób, zdecydowało się również na opuszczenie wyspy, a działo się to przede wszystkim ze względów ekonomicznych i wciąż rosnących kosztów utrzymania.

Bogdan Feręc

Źr: Daft.ie

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Porada pogodowa na n
„Nie” dla paszpo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian