Czynsze nadal rosną

Rynek najmu mieszkań rządzi się własnymi prawami, a prawa te dalekie są od zasad światowej ekonomii, bo podszyte chyba tylko chciwością.

W lipcu na rynku najmu nieruchomości pojawiło się o 41% więcej mieszkań do wynajęcia, co spowodowane było przeklasyfikowaniem lokali, więc wyjściem z systemu Airbnb i włączeniem tych mieszkań oraz domów do najmu czynszowego. Część mieszkań została też opuszczona przez swoich niedawnych lokatorów, przede wszystkim osoby młode, które poprzez działalność koronawirusa na wyspie, straciły pracę i postanowiły wrócić do domów rodzinnych. Mniej osób decydowało się również na przeniesienie do dużych miast, w celu poszukiwania zatrudnienia, więc znacznie zmniejszył się popyt na mieszkania do wynajęcia, co teoretycznie powinno wywołać zjawisko znane i lubiane, czyli obniżkę czynszów.

Wzrastająca podaż mieszkań, nie zmieniła jednak zachowań rynku najmu nieruchomości, a ten na niższe zainteresowanie najmem zareagował w sposób zaskakujący, bo nieznacznym, ale wzrostem czynszów. O ile w Dublinie czynsze pozostały prawie niezmienione, to rosły w innych częściach kraju, głównie w Leinster i Munster, o czym mówi raport Daft.ie.

Co ciekawe, w samym Dublinie, jest obecnie o 2 razy więcej mieszkań do wynajęcia, niż było rok temu, a i wzrasta ilość wolnych lokali w innych częściach kraju, głównie w dużych aglomeracjach miejskich. Średni krajowy czynsz dla lipca to 1412 €, a średnia cena domu z trzema sypialniami, który proponowany jest do sprzedaży, kształtuje się na poziomie 259 733 €.

W segmencie rynku kupno-sprzedaż również widzimy dziwne zachowania, bo ceny, zatrzymały się na swoich poprzednich poziomach, a do ich obniżki, nie skłania właścicieli domów znacznie niższe zainteresowanie tymi nieruchomościami. W Dublinie ceny wywoławcze wzrosły o 1,2%, w Leinster podniosły się o 2,1%, natomiast w Munster, Connacht i Ulsterze, nieznacznie się obniżyły.

W sierpniu, jak dodaje Daft.ie, ilość proponowanych do sprzedaży domów, spadła o 22%.

Eksperci ds. rynku nieruchomości prognozują, że ceny domów, ale i czynsze powinny spadać, a zjawisko wywołane będzie po pierwsze niższą kwalifikowalnością mieszkańców Irlandii do otrzymania kredytów hipotecznych, a i zmniejszonym zainteresowaniem najmu mieszkań. Aktualnie eksperci czekają na reakcję rynku, po zakończeniu moratorium na podnoszenie czynszów, bo jego zakończenie może dużo zmienić.

Bogdan Feręc

Źr: Daft.ie

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
Wzrost zachorowań a
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian