Czynsze mogą wzrosnąć tuż po zdjęciu zakazu

Obecnie w kraju obowiązuje jeszcze zakaz podnoszenia czynszów i eksmisji, ale ten okres szybko się skończy i już tego lata, możemy być świadkami znacznych wzrostów.

Z analiz wynika, że w najbliższym czasie czynsze w ujęciu krajowym podnieść się mogą o 100 € miesięcznie, a w Dublinie nawet o 140 €. Co ciekawe, podwyżki czynszu nie unikną również osoby zamieszkujące strefy presji czynszowych (RPZ), bo w tym przypadku w lipcu, właściciel mieszkania będzie mógł podnieść czynsz nie o 4 a o 8 procent.

Mówi się też, że letnia podwyżka będzie pierwszą w tym roku, a następnej należy spodziewać się już wczesną jesienią, kiedy wzrośnie presja na poszukiwanie lokali, głównie przez osoby uczące się i studentów. Tym samym już we wrześniu, a najdalej w początkach października, czynsze w kraju ponownie mogą doczekać się wzrostów.

Opozycja parlamentarna mocno naciska na ministra mieszkalnictwa Darragha O’Briena i premiera Martina, by zakaz podnoszenia czynszów i eksmisji, przedłużyli do końca roku, a najchętniej taki zakaz widziano by do końca pandemii. Niestety w tym zakresie nie ma pozytywnego oddźwięku ze strony rządowej i ani minister O’Brien, ani też premier Micheál Martin, nie zasugerowali, iż pójdą w tym kierunku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Tak wyglądać będz
Amazon w Dublinie zw
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian