Czynsze bez istotnych zmian

Opracowanie Daft.ie wskazuje, że pomimo nieznacznego spadku cen nieruchomości, nie ma zmian na runku najmu, co oznacza, że czynsze w kraju są stabilne, a właściciele domów, nie myślą jeszcze, by je obniżać.

Ogólny roczny spadek cen domów w Irlandii to 3,3%, jednak nie miał żadnego wpływu na czynsze, więc wynajmujący mieszkania i domy, wciąż muszą za nie sporo płacić. W niektórych rejonach czynsze obniżyły się o 2% i było to w Connacht i Ulsterze, jednak tylko tam, bo w większości regionów czynsze albo pozostały na tych samych co wcześniej poziomach, albo wzrosły od 1 do 2,2 procent.

Średni czynsz w kraju obniżył się więc o 0,2%, co uznano we wnioskach, za brak zmian w tym segmencie rynku mieszkaniowego.

Eksperci ds. mieszkalnictwa spodziewają się jednak, iż o ile trend spadkowy w przypadku sprzedaży mieszkań będzie się utrzymywał, to podążą za nim ceny najmu, więc i te zaczną spadać. Mówi się, że wyraźny spadek wysokości czynszów może być obserwowany w końcówce roku, ale główne w przypadku najmów nowych.

Bogdan Feręc

Źr: Daft.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandia jest lidere
To się nazywa budow
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish