Czy zmieni się system odnawiania umów?

Z jednej strony to wygodne, że nie trzeba corocznie, albo w innych okresach, martwić się o odnowienie umowy, ale to też uciążliwość, bo zmiana dostawcy usługi, może przynieść spore oszczędności.

Nowi klienci, zarówno firm ubezpieczeniowych, ale też energetycznych i operatorów telekomunikacyjnych, mogą przecież cieszyć się sporymi ulgami za podpisanie nowej umowy z jej dostawcą, natomiast stali, z takich przywilejów korzystać nie mogą, więc płacą znacznie więcej, uiszczając opłaty za prąd, olej opałowy, ubezpieczenie zdrowotne, mieszkania, samochodu i oczywiście płacąc rachunki telefoniczne.

Wynika to z badania iReach przeprowadzonego na zlecenie Peopl.ie Insurance, co w konsekwencji prowadzi do znacznie wyższych kosztów, jakie ponosi tzw. stały klient. W ankiecie ujawniono, że 38% mieszkańców kraju, automatycznie odnawia swoje umowy, więc nie mogą skorzystać z preferencyjnych taryf, a pozostając na starych umowach, nie mogą również skorzystać z wielu upustów.

W Irlandii powstała więc inicjatywa, która przekazana ma być do przemyślenia przez ugrupowania parlamentarne, by w przyszłości, zmienić ten system i zastąpić go nieco innym, bo zlikwidować automatykę odnawiania umów. To skutkować może wieloma rozwiązaniami, w tym jakże cennymi dla stałych klientów, bo ubezpieczalnie i inni dostawcy usług, sami musieliby walczyć o klienta, nie zaś siedzieć w kąciku i liczyć na to, że klient zapomni, iż może zmienić operatora usługi. Zaproponowano również, aby usługodawcy i operatorzy, mieli obowiązek informowania o kończącej się umowie, więc poniekąd, zaproponowali nowe warunki świadczenia usługi. Wtedy, dodają projektodawcy, rynek umów i szukania nowych operatorów, będzie całkowicie zmieniony i bardziej wyczulony na potrzeby klienta.

Projekt zmian trafić ma do parlamentarzystów w tych dniach i to oni zadecydują, czy w systemie automatycznego odnawiania umów, cokolwiek się zmieni, bo mogą przyjąć tę obywatelską propozycję do realizacji na ścieżce legislacyjnej, lub ją odrzucić.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Blokada podniesienia
Dobra informacja dla
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська