Czy zdrożeje żywność? Zbiory w kraju będą o 1/3 niższe

Irlandzkie Stowarzyszenie Rolników poinformowało, iż zbiory w kraju mogą być w tym roku o około 30% niższe, a wpływ na to miała zła pogoda.

Rolnicy uprawiający zboża oraz warzywa okopowe twierdzą, że w tym roku zbiory będą znacznie niższe, a powodem są zimowe i wiosenne opady, a następnie letni okres suszy. Prognozy mówią, że niższe zbiory, wpłyną na opłacalność produkcji, a rolnicy uprawiający ziemię, będą zmuszeni do pokrycia strat w inny sposób. Niższe o 30% plony obserwowane są już teraz w zakresie produkcji zbóż, ale też w przypadku wielu warzyw.

Niskie ceny, do tego import zboża z zagranicy, jest czynnikiem, który mocno odbija się na zyskach producentów zbóż i jak podkreślają, nie jest to pierwszy tak zły dla nich rok. Największe straty zanotowali rolnicy, którzy zdecydowali się na siew ozimin, bo w tym przypadku straty są największe.

Irlandzkie Stowarzyszenie Rolników zaznacza, że sektor rolny przystępuje właśnie do zbiorów, a na polach pozostało jeszcze około 70% plonów, jednak z prognoz wynika, że wkrótce wejdziemy w okres z większą ilością opadów, a to dodatkowo wpłynie na straty w zbiorach.

W kraju znacznie mniej jest także siana i słomy, co z kolei wpływać będzie na hodowców zwierząt. W niektórych rejonach Irlandii, produkcja siana, z którego przygotowywane są pasze dla zwierząt spadła nawet o 50%.

Rolnicy uważają też, że mogliby poradzić sobie ze swoimi problemami, gdyby mieli większą dostępność do obszarów rolnych, co wyraziło w komunikacie do Ministerstwa Rolnictwa Irlandzkie Stowarzyszenie Producentów Zboża. Stowarzyszenie wezwało ministra rolnictwa Charliego McConalogue, by nowy szef resortu, wydał swoją zgodę na powiększenie areału uprawowego, co pozwoli na zwiększenie plonów i przyczyni się do minimalizowania strat.

Wśród rolników pojawiły się też głosy, że nie uda się im w tym roku utrzymać cen na poziomie obserwowanym wcześniej, co może oznaczać tylko jedno, czyli droższe irlandzkie płody rolne w sklepach.

*

Nawiasem mówiąc, irlandzkie warzywa i owoce, już teraz są droższe od ich odpowiedników sprowadzanych z zagranicy, więc kolejna podwyżka cen, prowadzić będzie do zmniejszenia ich atrakcyjności, a konsumenci, kierując się zasobnością swoich portfeli, wybiorą produkty tańsze, pochodzące z Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Wielkiej Brytanii. W tym ostatnim przypadku, tylko do czasu opuszczenia Unii Europejskiej przez naszych wschodnich sąsiadów.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE/Irish Farmers Association

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian