Czy zbliżają się braki towarów w sklepach? Jest to wielce prawdopodobne

Obecnie z powodu nowych przepisów brexitowych, cierpi Irlandia Północna, ale IFTA ostrzega, że to samo może dotknąć wkrótce Republikę.

Irlandzkie Stowarzyszenie Transportu Towarowego wystosowało do premiera ostrzeżenie o możliwych ogromnych zakłóceniach w nadchodzących tygodniach, ponieważ Brexit w pełni opanuje handel między Irlandią, Wielką Brytanią i Europą. IFTA uznała, że niebawem, a stanie się to w najbliższym czasie, kłopoty odczuwać będzie również południowa część irlandzkiej wyspy i wszystko przez przepisy celne.

W liście do premiera Micheála Martina zaznaczono, że łańcuchy dostaw mogą się załamać, a kraj stanie w obliczu pustych półek w sklepach. Co więcej, mówi się też w informacji dla taoiseacha, że może dojść do kolejnego wzrostu bezrobocia, a ten wywołany zostanie zwolnieniami pracowników w handlu detalicznym, hurtowym i w transporcie samochodowym. Jednocześnie wezwano premiera Martina, aby rząd, wprowadził sześciomiesięczny okres dostosowujący irlandzką gospodarkę, do nowych wymagań i regulacji.

IFTA dodaje, że już teraz widoczne są pewne opóźniania, głównie w zakresie dostaw leków z Wielkiej Brytanii, a problemem jest dokumentacja, jaką należy wypełnić, przed rozpoczęciem podróży transgranicznej z kraju trzeciego. Zakłócenia dostaw obserwowane są zarówno na poziomie transportu promowego, jak i lotniczego, na co uwagę zwróciło Irlandzkie Stowarzyszenie Transportu Towarowego.

Według Irish Freight Transport Association nowe formalności celne i związane z bezpieczeństwem żywności powodują, iż wiele ciężarówek, utknęło w porcie w Dublinie lub utkną w Wielkiej Brytanii, co będzie miało wpływ na przesył towarów na tej trasie, niezależnie, czy transporty prowadzone są bezpośrednio z Wielkiej Brytanii, czy są tylko tranzytowe. Obecnie, dodaje IFTA, nie widać jeszcze szczególnie mocno tego problemu, ponieważ firmy zgromadziły zapasy i te wykorzystują w swojej działalności, jednak po ich wyczerpaniu, nadejdzie okres, o którym w alarmistycznym tonie wypowiada się Stowarzyszenie. IFTA jest też przekonana, że właśnie zgromadzone zapasy, zamaskowały prawdziwą skalę problemu, a ta zacznie się niedługo ujawniać.

Z informacji przesłanej premierowi wynika również, że rosną zaległości transportowe w wielu dziedzinach handlu międzynarodowego, w tym zaczyna powoli brakować części samochodowych, artykułów elektrycznych, mebli, wyposażenia wnętrz, odzieży i obuwia, ale również żywności.

IFTA wskazała także, iż sytuację można poprawić i zminimalizować część opóźnień, ale potrzebna jest większa ilość celników na granicach, którzy zajmą się odprawą transportów. Co istotne, problemy pojawiły się również na trasach promowych do i z Europy kontynentalnej i już teraz, brakuje miejsc na promach, natomiast puste rezerwacje są dopiero na połowę marca tego roku.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE/IFTA

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Jaki podatek za covi
Powstają centra mas
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian