Czy wszystkie towary kupowane w UK obłożone będą cłem?

Jak wyjaśnia przedstawiciel Urzędu Celnego, nie, ale nie będzie ich wiele, a konsumenci z Republiki, muszą liczyć się z wyższymi kosztami zakupów w Wielkiej Brytanii.

Już w styczniu brytyjskie sklepy internetowe, w tym najwięksi sprzedawcy, zmuszone będą, o ile Brexit będzie bez umowy, nałożyć na sprzedawane towary cła, których wysokość określi Światowa Organizacja Handlu. Wg urzędników skarbowych, podniesie to ostateczną cenę kupowanego artykułu, a i prawdopodobnie dostawcy, podniosą ceny swoich usług, gdyż kontrole celne na granicach, to dłuży czas pracy kierowców.

Z wyliczeń dokonanych przez Komisję ds. Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC), większość towarów kupowanych w internecie przez osoby z Irlandii, zapłacić może o 40% więcej, niż jest to obecnie, a stanie się tak już 1 stycznia.

Co istotne, irlandzcy kupujący, kiedy zdecydują się na zakupy online w Wielkiej Brytanii, nie będą mieli już tak dużej ilości praw konsumenckich, więc i ze zwrotem pieniędzy będzie trudniej, a i pomoc w rozwiązywaniu sporów dotyczących wadliwych lub niewłaściwych towarów, łatwo nie będzie.

Z kolejnej części badań CCPC wynika, że zaledwie 8% mieszkańców Irlandii ma świadomość, iż zakupy poza Unią Europejską, mogą prowadzić do naliczenia dodatkowych opłat, w tym celnych i transportowych.

W związku z tym Revenue Commissioners i CCPC, wezwały rząd oraz organizacje związane z handlem międzynarodowym, by rozpoczęły akcję informacyjną wśród konsumentów w Irlandii i poinformowały ich, o zmianach, jakie nastąpią po 31 grudnia 2020 roku.

Ray Ryan z Oddziału Ceł Revenue powiedział, że nie wszystkie towary z UK, obłożone będą cłami, bo takich nie doczekają się artykuły o niskiej wartości. Pan Ryan stwierdził:

– Kupujący online nie będą musieli ponosić dodatkowych opłat importowych przy zakupie czegoś za np. 22 euro, w tym kosztów wysyłki, dostawy, ubezpieczenia i opłat manipulacyjnych, ale towary wyższej wartości, cłami zostaną obłożone z całą pewnością.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Twardy Brexit jest p
Polityka mieszkaniow
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian