Czy Wielka Brytania będzie łamać umowę z Unią Europejską?

Poseł do Parlamentu Europejskiego reprezentujący Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że UE i Irlandia muszą być czujne na potencjalne zmiany w podejściu rządu brytyjskiego do udzielania dotacji ich przedsiębiorstwom.


Poseł Renew Europe wyraził swoją opinię po tym, jak rząd brytyjski ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie „nowego, dostosowanego do potrzeb brytyjskiego programu kontroli dotacji”. 

Billy Kelleher:

– W oświadczeniu informującym o nowym systemie, brytyjski sekretarz biznesu, Kwasi Kwarteng, okrzyknięty został, tym, który proponuje, jako schemat „jasne odejście od systemu pomocy państwa nieelastycznej i biurokratycznej UE”. Za ten typ języka, należy umieścić całą UE na najwyższej gotowości, ale szczególnie Irlandię, ponieważ wyraźnie oznacza, bardziej liberalne podejście do udzielania dotacji przedsiębiorstwom. Umowa o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią ma w swej istocie zobowiązanie do zapewnienia równych warunków działania. Kwestia pomocy państwa dla przedsiębiorstw i przedsiębiorstw jest podstawowym elementem każdego równego pola gry. Być może to tylko bicie serca brytyjskiego sekretarza ds. biznesu, ale może nie. Niemniej jednak powinniśmy być wyczuleni na wszelkie próby podważenia umowy, a co najważniejsze, osłabienia przedsiębiorstw i przedsiębiorstw z siedzibą w UE.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

Polska-IE: Udostępnij
Opozycja udzieliła
EFEKTY PRACY CBŚP W
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian