Czy wiecie, że…

Sześć lat temu irlandzka luka prawna sprawiła, że ​​przykładowo substancja ECTASY stała się „technicznie” legalna na jeden dzień (!)


W archiwalnym wydaniu „The Guardian” napisano:
„Sąd apelacyjny orzekł, że ​​po wniesieniu skargi przepisy dotyczące substancji kontrolowanych są niezgodne z konstytucją, a wejście w życie przepisów nadzwyczajnych powinno zająć jeden dzień.
Posiadanie ecstasy i innych narkotyków jest obecnie w Irlandii legalne, ale tylko przez jeden dzień.
Pisemny wyrok wydany przez sąd apelacyjny Republiki stwierdził, że część ustawy o nadużywaniu narkotyków z 1977 roku, która zezwala na kontrolowanie niektórych substancji, jest niezgodna z konstytucją. Co oznacza, że ​​wszystkie rozporządzenia rządowe zakazujące substancji takich jak ecstasy i magiczne grzyby są nieważne, a posiadanie ich nie jest przestępstwem.


Konkretnie, sąd uznał, że ustawa została uzupełniona zarządzeniem ministerialnym i bez konsultacji z Oireachtas (obydwie izby irlandzkiego parlamentu) i uznał to za niezgodne z konstytucją.
Orzeczenie sądu apelacyjnego wyszło na korzyść mężczyzny, który został oskarżony o posiadanie metyloetkatynonu, który znajdował się wśród wielu substancji umieszczonych na liście narkotyków kontrolowanych z 2010 roku.
Stanislav Bederev zaprzeczył oskarżeniu o dostarczenie substancji w 2012 roku. Następnie wniósł skargę do sądu wyższego w Dublinie w celu wstrzymania procesu, twierdząc, że dodatki do ustawy z 1977 roku są niezgodne z konstytucją.
Zespół prawników Bedereva argumentował, że umieszczenie substancji na liście kontrolowanych narkotyków nie było zgodne z prawem, ponieważ nie istnieją żadne zasady i strategie, którymi kierowałoby się przy wprowadzaniu takich przepisów – a konkretnie brak konsultacji z irlandzkim parlamentem.


Irlandzki rząd musi teraz we wtorek wieczorem przeforsować nadzwyczajne przepisy w swoim parlamencie w odpowiedzi na orzeczenie.


Stan wyjątkowy nie wejdzie w życie, dopóki druga izba Republiki, Seanad, nie zatwierdzi tego ustawodawstwa. Następnie prezydent kraju, Michael D. Higgins, będzie musiał wyrazić zgodę. Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać najwcześniej od czwartku.” 

The Guardian (10.03.2015)


Czyli 11.03.2015 roku był w IRL dniem ECTASY… Jak to bywa na Zielonej Wyspie – działo się, dzieje i jeszcze będzie się działo 😉
Fot. Google/TG
Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
System kredytów hip
Nadzieja – ponowni
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian