Czy wiecie, że…

W 1967 roku klub piłkarski CELTIC GLASGOW zdobył Puchar Europy (European Cup).


53 lata temu na Estádio Nacional w Lizbonie w finale Pucharu Europy „The Bhoys„ w znakomitym stylu odnieśli historyczne zwycięstwo nad włoskim Interem Mediolan 2:1. Celtic stał się pierwszym klubem „z wysp”, który zdobył to trofeum.


Sezon ’67 był najwspanialszym sezonem w historii klubu – Celtic zdobył wszystko, co było do zdobycia, zwyciężył w lidze, zdobył Puchary – Ligi, Szkocji oraz Glasgow (!)
Warto zauważyć, że w całej historii pucharu Celtic pozostaje jedynym zdobywcą trofeum, którego wszyscy gracze urodzili się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miasta.


Do dziś zespół grający na co dzień w Scottish Premiership przez kibiców uznawany jest za IRLANDZKI. Ponieważ został utworzony (6 listopada 1887 roku) przez irlandzkich imigrantów. Formalnie założony w sali Kościoła Świętej Marii przy ulicy East Rose (dziś Forbes Street).

Jako cel działalności klubu zapisana została walka z biedą wśród irlandzkich emigrantów zamieszkujących w dużej liczbie ulice East End, wschodnich dzielnic Glasgow.

Przemysław Zbieroń
Fot. Google
Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE: Udostępnij...
Nie ma sposobu na un
Początek irlandzkic
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish