Czy wiecie, że…⁉️☘️

W maju odbędzie się 65 Konkurs Piosenki Eurowizji, potocznie zwany „Eurowizja” (Eurovision Song Contest).


Konkurs jest najpopularniejszym z najdłużej trwających programów telewizyjnych na świecie, a także jednym z najchętniej oglądanych niesportowych wydarzeń międzynarodowych.


Dokładnie za 22 dni będziemy mogli obejrzeć finał muzyczno – wokalnych zmagań przedstawicieli publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców.


Proponuję cofnąć się w czasie, ale nie tylko po to, żeby wspominać je jako niby normalniejsze… Historia dotyczy finału z 30 kwietnia 1994 roku.


Dokładnie 27 lat temu po raz pierwszy został wykonany fenomenalny spektakl „Riverdance”.

Z udziałem tancerzy Jean Butlera i Michaela Flately’ego. Premierowe wydarzenie miało miejsce podczas… przerwy konkursu (!) w Point Theatre w Dublinie. W ten sposób modernistyczne podejście do tańca irlandzkiego mogli obejrzeć ludzie na całym świecie. Szacuje się, że transmisja dotarła do 300 milionów widzów telewizyjnych. Irlandzka grupa taneczno – wokalna w ciągu kilku minut zdobyła światową sławę (!)


Podobno pełną wersję „Riverdance” pokazano na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Ponieważ tam mają już swoich mistrzów tańca bez użycia rąk i to w eleganckich (wyjściowych) wieczorowych strojach…

Dodam tylko, że w 1994 roku konkurs wygrali gospodarze, a na drugim miejscu… Śpiewająca po angielsku Edyta Górniak i co ważne był to pierwszy w historii festiwalu „zawodnik” z Polski.


Przemysław Zbieroń
YouTube – Riverdance at the Eurovision Song Contest 30 April 1994, Dublin
https://www.youtube.com/watch?v=w0v_pu6miJ8
Fot. Riverdance
Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE: Udostępnij
Nastawiona przez dew
Badania: inteligentn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian