Czy wiecie, że…⁉️☘️

„Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata. Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie. Dlatego wielki postęp dokonuje się dzięki ludziom nierozsądnym.”


„Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość? A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?.”
„Rzucić palenie? Nic trudnego, setki razy to robiłem, zawsze mi się udawało”.

Autorem między innymi tych błyskotliwych aforyzmów jest Dublinczyk (!). George Bernard Shaw, który jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1925. Z uzasadnienia Komitetu Noblowskiego: za twórczość naznaczoną idealizmem i humanizmem, za przenikliwą satyrę, która często łączy się z wyjątkowym pięknem poetyckim. Jest także zdobywcą Oscara w roku 1938 za „najlepszy scenariusz adaptowany” do filmu Pigmalion, co czyni go pierwszą osobą w historii uhonorowaną Oscarem i Nagrodą Nobla (!).


Właśnie mija 69 rocznica jego śmierci. Postać ciekawa z bardzo kontrowersyjnymi poglądami i spostrzeżeniami…
Lekko „sarkastyczna i złośliwie dowcipna”. Przykładem może być jedna z jego reakcji – „Któregoś wieczoru George przyszedł do teatru trochę spóźniony, już po rozpoczęciu spektaklu. Poproszono go, by skierował się do swojej loży i cicho zajął miejsce.
– A co, widzowie już śpią? – zapytał Shaw.”


POLECAM zapoznać się z jego twórczością – bo przecież: „To, że ktoś nas uczy, nie znaczy, że się nauczymy” lub „Jak być mądrym? Ukrywać swoją głupotę”. (!?!) Można też zadać sobie pytanie typu – „Są ludzie, którzy widzą rzeczy jakimi są i pytają: dlaczego? Ja marzę o rzeczach, których nigdy nie było i pytam: dlaczego nie?”
CHWAŁA CI MISTRZU!

Przemysław Zbieroń
Fot. Google
Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE
Irlandczycy krytykuj
Irlandzcy policjanci
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish