Czy wiecie, że…⁉️☘️ „NEUTRALNA POMOC…”

Tego dnia 81 lat temu – 21 lutego 1941 r. – odbył się pierwszy oficjalny lot nad (wzdłuż) „korytarzem Donegal”, pasem ziemi w Irlandii użytkowanym przez samoloty Royal Air Force podczas II Wojny Światowej.

Choć Irlandia była oficjalnie neutralna, przestrzeń powietrzna została potajemnie lub jak kto woli „bez względnego rozgłosu” dopuszczona do użytku. Było to oczywistym naruszeniem neutralności Irlandii, ale za zgodą rządu Republiki.Kiedy we wrześniu 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa, Irlandia pozostała neutralna, zgodnie z wcześniej ogłoszoną polityką neutralności.

Bitwa o Atlantyk rozpoczęła się wkrótce po ogłoszeniu wojny. Niemieckie łodzie podwodne zaatakowały alianckie konwoje morskie na Oceanie Atlantyckim, gdzie zatopiły setki statków, a tysiące osób straciło życie, co spowodowało bardzo poważną sytuację dla sił alianckich. W grudniu 1940 roku przeprowadzono badania nad jeziorem Lough Erne w celu budowy tam baz łodzi latających. Był to najbardziej wysunięty na zachód punkt w Wielkiej Brytanii, skąd samoloty mogły patrolować Atlantyk i zapewniać pewną ochronę konwojom żeglugowym przed przerażającymi U-Bootami.

Na początku 1941 roku pierwsze latające łodzie bazowały na Lough Erne. Nie pozwolono im latać nad terytorium Irlandii. Oznaczało to, że najpierw musieli lecieć na północ, a następnie zmienić tor lotu i udać się na zachód.Konwojom przybywającym do Wielkiej Brytanii z USA i Kanady można by zapewnić pewną ograniczoną ochronę, taką samą ochronę mogłyby zapewnić samoloty z bazy amerykańskiej. Mimo to istniała luka, w której U-booty mogły bez przeszkód siać spustoszenie. Ten środkowoatlantycki obszar był znany jako „Czarna Przepaść”. Irlandia znalazła się pod ogromną presją ze strony Brytyjczyków, a nawet Stanów Zjednoczonych, które w tym czasie same były neutralne, aby IRL zrezygnowała z polityki neutralności i przyłączyła się do aliantów. John Maffey, przedstawiciel Wielkiej Brytanii w Dublinie. Osiągnął porozumienie, na mocy którego latające łodzie z Lough Erne mogły latać przez 4-milowy (6,4 km) odcinek neutralnego terytorium od Belleek w hrabstwie Fermanagh do Ballyshannon w hrabstwie Donegal i tym samym uzyskać dostęp do Oceanu Atlantyckiego.

Ten tor (trasa) lotu stał się znany jako „Korytarz Donegal”. Pierwotna umowa i zasady zostały wkrótce zmienione, a latające łodzie wyruszyły na misje na środkowy Atlantyk, na zachodnie wybrzeże Francji i na Islandię, aby chronić konwoje na tych trasach. Był to punkt zwrotny w Bitwie o Atlantyk, która była najdłuższą bitwą II Wojny Światowej. Potwierdzono, że około dziewięć U-Bootów zostało zatopionych przez latające łodzie Lough Erne Sunderland i Catalina, a wiele innych zostało tak poważnie uszkodzonych, że musiały wrócić do bazy we Francji.

W czasie wojny 320 mężczyzn zginęło w 41 misjach na latających łodziach z Lough Erne. W 2007 roku w hrabstwach Donegal i Fermanagh odsłonięto tablice pamiątkowe.

Godnym uwagi epizodem było to, że latająca łódź Consolidated Catalina z 209 dywizjonu RAF z siedzibą w Lough Erne zaobserwowała i namierzyła niemiecki pancernik „Bismarck” w 1941 roku, co bardzo pomogła doprowadzić do zniszczenia okrętu.

Opracowanie – Przemysław Zbieroń

Źródło – Wikipedia, Encyklopedia Britannica

Pic. Google

Shamek w Dublinie – Radio PL

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
10 mitów o niedoży
Gdańsk rezygnuje ze
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська