Czy w Irlandii powracać będą ograniczenia? Bo w Polsce raczej tak

Pełniący obowiązki naczelnego lekarza kraju dr Ronan Glynn powiedział na konferencji prasowej, że w Irlandii znacznie wzrosła ilość zakażeń koronawirusem i zbliżamy się do niebezpiecznej granicy.

Wczoraj ilość wykrytych przypadków podniosła się do 85, co oznacza, iż blisko jest do punktu, który wyznaczyły sobie władze medyczne Irlandii, a wtedy, zaczną zastanawiać się, czy nie stanie się odpowiednim, powrót niektórych obostrzeń. Nagły wzrost infekcji powodowanych koronawirusem łączony jest z nieprzestrzeganiem zasad, jakie pozostały, czyli m.in. noszeniem maseczek i dystansem społecznym, ale mówi się też, że z podróżami zagranicznymi, chociaż ich ilość nadal jest na niskim poziomie.

Dr Ronan Glynn powiedział też, że kolejne kilka dni, będą miały kluczowe znaczenie dla sytuacji wirusowej w kraju i chociaż chciałby uniknąć wydania rządowi rekomendacji o podniesieniu stanu zagrożenia, więc też o powrocie obostrzeń, możliwe, że będzie do tego zmuszony.

Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dodał, iż wyższa zachorowalność może być też wynikiem pojedynczych zakażeń klastrowych, więc np. w zakładach pracy, ale to należy potwierdzić, by na tej podstawie uznać, czy zagrożenie wzrosło, czy może jest dziełem możliwej do izolowania niewielkiej grupy społecznej. Obecne zwiększenie ilości chorych ze stwierdzonym koronawirusem przypisuje się zakładowi produkcji karmy dla zwierząt w Naas, jednak i to niepokoi, gdyż pracownicy firmy Irish Dog Foods, mogli kontaktować się też z wieloma osobami spoza zakładu. Prowadzi się teraz intensywne prace nad ustaleniem kontaktów pracowników z Naas, ale to tylko część przypadków.

Dr Glynn powiedział, iż wczoraj, 26 przypadków liczonych ogółem stwierdzono w Kildare, Dublinie, Clare, Laois, Limerick oraz Meath.

W tej kwestii, czyli rosnącej ilości zakażeń sprawa nieciekawie wygląda w Polsce, gdzie w ostatnich dniach ilość potwierdzonych zachorowań przekroczyła 600, co sprowokowało dosyć niepokojącą wypowiedź ministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego. Otóż wiceszef resortu zapowiedział, że o ile sprawy wciąż będą szły w kierunku wzrastającej ilości zakażeń, to Ministerstwo Zdrowia, nie cofnie się przed wprowadzeniem ograniczeń, w tym kwarantanny dla osób przybywających do Polski.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/PAP

Polska-IE: Udostępnij...
Ujemne stopy procent
Varadkar: „Nie ma
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish