Czy Varadkar się z tego wywinie? Droga na szczyt i upadek

Na jaw wychodzi coraz więcej faktów związanych z potencjalnym nadużyciem władzy i ewentualnym złamaniem przepisów przez byłego premiera Leo Varadkara.

Jak twierdzą dziennikarze Irish Independent, z ustaleń wynika, że związkiem, któremu przekazane zostały poufne dokumenty, a te mogły stawiać organizację w lepszej pozycji negocjacyjnej, było Krajowe Stowarzyszenia Lekarzy Ogólnych (NAGP). To nie wszystkie ciekawostki, nazywane rewelacjami, bo ówczesnym szefem NAGP był dr Maitiú Ó Tuathail.

Dr Maitiú Ó Tuathail

To jeszcze można w jakiś sposób próbować wytłumaczyć, ale pojawił się pewien szczegół, który może sugerować, iż Varadkar i Ó Tuathail, mieli jakiś wspólny cel.

Domysłów jest wiele, jednak pewien epizod z 2017 roku, wskazywać może na przypuszczalną współpracę obu panów. Chodzi o czas, kiedy Leo Varadkar prowadził kampanię wyborczą i ubiegł się o fotel lidera Fine Gael, chcąc zastąpić Endę Kenny’ego  na tym stanowisku. Wtedy właśnie dr Maitiú Ó Tuathail, aktywnie popierać miał Varadkara.

Dziennikarze dotarli do zdjęć z kampanii Leo Varadkara, który, jako wschodząca gwiazda irlandzkiej polityki, detronizował wieloletniego przywódcę Fine Gael i szedł po pełnię władzy, bo i miał zostać premierem.

Zdjęcia, do których dotarli dziennikarze Irish Independent, poskazują człowieka, a ten ma na sobie koszulkę z napisem „Leo” i w rękach trzyma transparent z imieniem przyszłego wodza Fine Gael. Tym człowiekiem był oczywiście dr Ó Tuathail.

Do tej sytuacji doszło na otwarciu siedziby Rady Miasta w Dublinie, znajdującej się na Wood Quay, a było to w maju 2017 roku. Co ważne, otwarcie siedziby Rady Miejskiej, zbiegło się też z początkiem kampanii Leo Varadkara, co w konsekwencji uczyniło z niego lidera partii Fine Gael i jak wiemy, premiera Republiki Irlandii.

*

Zdjęcia, które pokazują dr. Maitiú Ó Tuathaila, w koszulce z napisem Leo, z całą pewnością nie będą pomagać obecnemu wicepremierowi i ministrowi przedsiębiorczości, a byłoby wręcz nadzwyczajnym wydarzeniem, gdyby nie wykorzystała ich opozycja, a ta, przygotowuje się na jutro, by rozpocząć polityczną korridę z Varadkarem. Skoro korrida, to wynik starcia może być dwojaki, bo albo „byk” ucieknie z areny i uratuje życie, albo torreador, zada w pewnej chwili osłabionemu ostateczny cios i błyskotliwa kariera polityczna Leo Varadkara, legnie w gruzach.

Nawiasem mówiąc, przypominam sobie czas, kiedy Leo Varadkar rozpoczął krucjatę przeciwko premierowi Kenny’emu i już wtedy mówiłem, że szybkie wejście na szczyt, może kiedyś doprowadzić do równie szybkiego upadku, co właśnie teraz może mieć miejsce.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Koniec programu darm
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian