Czy Varadkar nie wyszedł przed szereg? Była irlandzka żołnierka w ISIS

Na początku wrócimy do informacji, którą niedawno przekazał mediom premier Republiki Irlandii Leo Varadkar, a ówcześnie powiedział, że rządzony przez niego kraj, nie będzie odbierał obywatelstwa osobom, które przypuszczalnie walczyły w szeregach ISIS.

Tak było dwa tygodnie temu, ale teraz szef dublińskiego gabinetu będzie chyba musiał zrewidować swój pogląd, bo siły amerykańskie, zatrzymały w Syrii kobietę, której zarzuca się członkostwo w ISIS. To może byłoby jeszcze pół biedy, bo kobieta z irlandzkim paszportem mogłaby się jakoś ze sprawy wywinąć, ale ujawniono też fakt, iż zatrzymana służyła w Armii Republiki Irlandii.

Na szczęście, kobieta opuściła wojsko kilka lat temu, więc nie miała żadnych nowych informacji o stanie uzbrojenia i zasobach ludzkich w irlandzkim wojsku, ale i posiadane, bo z całą pewnością znała część taktyki obronnej Republiki, mogły zagrozić bezpieczeństwu wyspy.

Rząd oficjalnie nie ustosunkował się jeszcze do tej informacji, jednak z pierwszych ustaleń wiemy, iż ściśle w tej sprawie współpracują siły wywiadowcze USA i irlandzki wywiad wojskowy, które dogłębnie sprawdzają przeszłość kobiety, jej ewentualne powiązania i kontakty z ostatnich lat.

O ile kobiecie udowodni się przynależność do bojówek tzw. Państwa Islamskiego, w świetle jej wojskowej przeszłości, może zostać oskarżona nawet o szpiegostwo, a to zaprowadzi ją na długie lata do więzienia.

Bogdan Feręc

Źr: Extra.ie

Znajdź nas:

Przed sezonem lodowy
Miska koniczyny za 3
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn