Czy ubezpieczyciele będą odpowiadać karnie za swoje machlojki finansowe?

Komisja Finansów przeprowadzi dzisiaj szczegółową kontrolę przedlegislacyjną w sprawie projektu ustawy (poprawki) Rady Sądownictwa Financial, którą zaproponował poseł Pearse Doherty.

Ustawodawstwo wymagałoby od branży ubezpieczeniowej dostarczania informacji do Banku Centralnego danych, w jaki sposób koszty roszczeń spadły w wyniku nowych wytycznych dotyczących obrażeń ciała.

Wymagałoby to również od nich wykazania, w jaki sposób przekazywali te oszczędności swoim klientom, euro do euro, w każdym z kolejnych czterech lat.

Poseł Doherty powiedział:

– Komisja Finansów rozpocznie analizę mojego ustawodawstwa, aby pociągnąć branżę ubezpieczeniową do odpowiedzialności i upewnić się, że przekazują oszczędności swoim klientom. Wytyczne dotyczące obrażeń ciała obowiązują już od ponad roku. Odkąd weszły w życie, obniżyły się odszkodowania przyznawane przez Radę Oceny Urazów Osobowych (PIAB) o ponad 40 procent. Obniżki te skutkują dużymi oszczędnościami dla firm ubezpieczeniowych – oszczędnościami, których nie przekazują swoim klientom. Moja ustawa wymagałby od branży ubezpieczeniowej dostarczania informacji do Banku Centralnego w ciągu kolejnych czterech lat, opisujących, w jaki sposób spadły koszty roszczeń w wyniku nowych wytycznych dotyczących obrażeń ciała oraz czy – i w jaki sposób – przełożyły się te oszczędności na konsumentów w postaci obniżonych cen. Ustawodawstwo wymaga, aby Bank Centralny przekazywał te informacje ministrowi finansów wraz ze sprawozdaniem przedstawianym corocznie izbom Oireachtas. W ten sposób możemy zwiększyć przejrzystość i pociągnąć branżę do odpowiedzialności. Podobne przepisy obowiązują w Wielkiej Brytanii po obniżeniu poziomu odszkodowań za urazy kręgosłupa szyjnego, gdzie działa również wielu ubezpieczycieli na tym rynku, w tym AIG, AXA, Allianz, Aviva i RSA. Powinny podlegać nie mniejszej kontroli w Irlandii. Komisja wysłucha opinii Sojuszu na rzecz Reformy Ubezpieczeń i Ubezpieczeń Irlandii – i mam nadzieję, że możemy poczynić postępy w tym prawodawstwie, aby jeszcze bardziej chronić konsumentów.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zaczyna brakować ta
Cele klimatyczne spe
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська