Czy to wstęp do kolejnej pandemii?

Tego raczej bym się nie obawiał, albowiem mamy na tyle złą sytuację gospodarczą, że nie jest potrzebne już nic, by dobić upadające gospodarki, a scenariusz śmierci ekonomicznej świata, zrealizuje się sam.

Irlandzkie Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia zostało powiadomione wczoraj w nocy o pierwszym potwierdzonym przypadku małpiej ospy, a ten pojawił się na wschodzie kraju. W oświadczeniu dyrektor ds. Służby Zdrowia powiedział, że osoba zakażona nie była hospitalizowana, a jest to dopiero pierwszy przypadek i możliwe, że jeden z nielicznych, jakie będą obserwowane na wyspie.

HSE nie jest jednak tak optymistycznie nastawione do tej wypowiedzi i bada osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną, która poddawana jest obecnie dodatkowym testom, by potwierdzić ponad wszelką wątpliwość, czy to małpia grypa, czy może inna odmiana ospy.

Małpia ospa to odmiana łagodna, która występuje endemicznie w Afryce, ale pojawia się również okresowo w inny krajach, w tym w państwach europejskich i w obu Amerykach.

Wirus powodujący małpią ospę wywołuje objawy podobne do grypy, ale charakteryzuje się wysypką, gorączką i bólami pojawiającymi się okresowo.

U części osób, które miały kontakt z osobą zakażoną małpią grypą, nie musi mieć objawów, ani nie musi dojść do zakażenia, a zabezpieczeniem na to jest wcześniej podana szczepionka przeciwko ospie. Śmiertelność w przypadku małpiej grypy jest na poziomie niskim, bo wynosi 1% z całej zakażonej populacji, a powrót do pełnego zdrowa wynosi od dwóch do czterech tygodni i uzależniona jest od indywidualnych cech organizmu.

Małpia ospa może mieć dwie formy, czyli łagodną, więc tylko swędzącą wysypkę, ale też formę ostrzejszą, czyli wysypce towarzyszy grypowy ból oraz wysoka temperatura i ogólne osłabienie organizmu.

Co istotne, wirus małpiej ospy nie przenosi się łatwo, a do zakażenia dochodzi głównie przez kontakt fizyczny. Łatwiej jest też zakazić się małpią ospą przez kontakt intymny i wymianę płynów ustrojowych. Ważne jest również, że najczęściej do zakażenia dochodzi w przypadku, kiedy osoba zakażona ma aktywną i widoczną wysypkę.

Dlatego HSE zaleca, aby osoby, które zidentyfikowały na swojej skórze wysypkę, ograniczyły kontakt z innymi osobami, a także zgłosiły się do swojego lekarza rodzinnego, a ten zleci specjalistyczne badania w kierunku małpiej ospy. Kiedy przypadek zostanie potwierdzony, lekarze poinformują szczegółowo o dalszych krokach, jakie trzeba podejmować, by ograniczyć do minimum rozprzestrzenienie się wirusa. W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się hospitalizacja w izolatce.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin może mie
Dlaczego Majowie umi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська