Czy to podróż z istotnych powodów? Polecą do USA na Dzień Świętego Patryka?

Minister spraw zagranicznych Simon Coveney jest przekonany, iż pomimo globalnej pandemii, uda się przedstawicielom Republiki, złożyć tradycyjną wizytę w Białym Domu w Dniu Świętego Patryka.

Wg ministra Coveneya, obecnie czynione są kroki, aby wizytę przygotować w taki sposób, aby była ona bezpieczna, a zarówno członkowie irlandzkiej delegacji, jak i przedstawiciele strony amerykańskiej, w domyśle prezydent USA, nie byli narażeni na ryzyko ewentualnego zakażenia.

Zapytano ministra Coveneya, jak w tym roku wyglądać będzie utrzymanie tradycji i czy wizyta, w ogóle się odbędzie, bo ten element życia polityczno-społecznego kraju, przywrócony przez b. premiera Endę Kenny’ego, wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń.

Simon Coveney odpowiedział:

– Myślę, że tak. Ale musimy dowiedzieć się, jak bezpiecznie obchodzimy w tym roku Dzień Świętego Patryka. Jak wiemy, parady już zostały odwołane, ale będziemy wyciągać rękę w najbardziej odpowiedni sposób, jaki potrafimy, w najbardziej wpływowy sposób, jaki tylko potrafimy, oczywiście będąc wrażliwym na perspektywy zdrowia publicznego. Dzień Świętego Patryka to niezwykła i niepowtarzalna okazja, jaką ma Irlandia. Każdego roku wykorzystujemy to jak najlepiej i nie mam wątpliwości, że interakcja między premierem a nową obecnością irlandzko-amerykańską w Białym Domu, będziemy mieć bardzo bliską i szczegółową interakcję w tym okresie.

Irlandzkie władze postrzegają wizytę w Dzień Świętego Patryka w USA, jako zacieśnienie amerykańsko-irlandzkich więzów, a jednocześnie w tym roku, kiedy w Białym Domu zasiadł człowiek z irlandzkim rodowodem, stało się wręcz konieczne, aby delegacja Republiki, pojawiła się w Waszyngtonie. Minister Coveney mówił też o zmianach, jakie prawdopodobnie nastąpią po przejęciu władzy przez prezydenta Joe Bidena, na co wskazywać mają pierwsze decyzje, które podjęte zostały już w dniu zaprzysiężenia.

Simon Coveney:

– Myślę, że prawdopodobnie zobaczymy zupełnie inny kierunek polityki zagranicznej, znacznie bliższy irlandzkiemu myśleniu. Oczywiście moim zadaniem i zadaniem rządu było upewnienie się, że mieliśmy dobre i funkcjonujące relacje z administracją Trumpa, ponieważ dla Irlandii i Stanów Zjednoczonych zawsze ważne jest, aby miały bliższe relacje. Myślę, że teraz z administracją Bidena będzie dużo łatwiej, jeśli myślę, że podziela nasze wartości i nasze podejście, aby zająć się polityką i multilateralizmem, aby móc załatwić różne sprawy. Mam nadzieję, że będę mógł tam podróżować pomimo wszystkich ograniczeń związanych z pandemią. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł podróżować do Waszyngtonu, aby budować relacje z wieloma irlandzkimi Amerykanami, którzy są częścią tej administracji. Jest dużo do zrobienia, ale myślę, że to znacznie ułatwia pracę, gdy mamy bardzo podobne podejście.

*

Ze słów ministra Coveneya wynika, ale nie tylko z nich, że Irlandia, dużo obiecuje sobie, po prezydenturze Joe Bidena, a i jego administracji. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o stosunki gospodarcze, ale i polityczne, a także dotyczące uregulowania prawnego pobytu Irlandczyków w USA. Ta ostatnia kwestia, od lat omawiana jest przez obie strony, a jak do tej pory, nie udało się jej ostatecznie wyjaśnić i decyzje, nadal nie zostały podjęte.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Bulgarian journalist
Braki są już odczu
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian