Czy to koniec Unii Europejskiej? Koronawirus przyspieszy proces rozkładu?

Europejska prasa coraz częściej zajmuje się tematem Unii Europejskiej i zastanawia się nad możliwymi scenariuszami po pandemii, a i w kręgach politycznych pojawiają się głosy, że koniec Unii Europejskiej jest bliski.

Obawy wyrażane są także w samej Brukseli, chociaż jeszcze nie można powiedzieć, że takich opinii jest dużo, jednak niektóre grupy polityczne, przemawiając w imieniu swoich narodów, jasno dają do zrozumienia, iż Unia Europejska, nie uniosła ciężaru i poprzez nieudaną reakcję na pandemię Covid-19 może liczyć się z propozycjami referendów wyjściowych.

Istotna jest obecnie reakcja Niemiec, które otwarcie mówią o błędach, jakie popełnione zostały przez administrację unijnego bloku, a i nie zgadzają się z narzuconymi przez UE programami oszczędnościowymi.

Właśnie te kwestie, czyli oszczędności,  technokratyczne rządy, wymuszenie przyjmowania odpowiednich do żądań Brukseli kwot imigrantów, ale też rozbieżności co do prowadzonej polityki, które najbardziej widoczne są na linii stara i nowa Unia, mogą być podstawą do przeprowadzenia we Włoszech, Hiszpanii, a nawet Grecji głosowań w kwestii opuszczenia Unii Europejskiej. Pandemia, jak mówi francuski dziennik Le Monde, cytując niemieckiego historyka, stanie się prawdopodobnie gwoździem do unijnej trumny i zapoczątkowany przez Brytyjczyków rozpad, przyspieszy w najbliższych latach, a może nawet miesiącach.

Taki osąd, podchwycony przez europejskie media, wyraził w telewizji CNBC EU niemiecki historyk profesor Kiran Klaus Patel, który jest kierownikiem katedry na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium i jest też członkiem Royal Historical Society, a swoją opinię oparł na wydarzeniach z ostatnich lat i miesięcy. Patel twierdzi, iż wyraźnie teraz widać, że Włochy, Hiszpania i Grecja, były w ostatnich latach najbardziej doświadczane przez kryzysy gospodarcze, społeczne oraz rosnący populizm, a w to w prostej linii prowadzi do antyunijnych nastrojów.

Do tego dołączył obecnie kryzys związany z pandemią Covid-19, a i dążenia Unii Europejskiej do utworzenia superpaństwa, ale na wzór ZSRR*, czyli z umniejszaniem roli poszczególnych narodów.

Bogdan Feręc

Źr: Le Monde/CNBC EU

*ZSRR – Za czasów komunizmu Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, czyli obecna Federacja Rosyjska.

Polska-IE: Udostępnij...
Władze lokalne doch
Neverending story, c
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish