Czy to będzie tylko sześć tygodni? Premier zapowiedział trzecią blokadę

Gabinet zadecydował, wprowadził piąty stopień ograniczeń, a i obiecał, że to tylko na sześć tygodni, po których rozluźni zasady, czyli już na święta da mieszkańcom Irlandii moc swobody, wraz z drugim poziomem ograniczeń.

Tu jednak powstało pytanie, a zadał je świat medycyny, czy ta rządowa wizja, łagodzenia ograniczeń, w ogóle może mieć rację bytu? Teoretycznie tak, ale pewności mieć nie można, a wszystko za sprawą specyficznego klimatu, jaki panuje na wyspie. Od setek lat wiadomo, że jesień, zima i wczesna wiosna, to wszechobecna wilgoć, a i stosunkowo wysokie, bo dodatnie temperatury, co w połączeniu, daje nam doskonałe  warunki do rozwoju i rozprzestrzeniania się wszelkich wirusów.

Dlatego duża grupa osób, jako wątpliwe uznała zapewnienie gabinetu, że wraz z końcem sześciotygodniowej blokady, sytuacja będzie już na tyle dobra, a i zastanawiają się, czy stanie się możliwe, aby poziom ograniczeń obniżyć do drugiego.

Jest wielce prawdopodobne, iż rząd Micheála Martina, ponownie wyraził pobożne życzenie, kiedy stwierdził, że po listopadzie, zluzuje i zacznie obniżać poziom blokady, gdyż ilość zakażeń może się ustabilizować, a nawet spaść, jednak nie na tyle, by mówić o wygranej. Lekarze, którzy wypowiadali się w tej kwestii, stwierdzili, że nie pójdzie teraz tak łatwo, albowiem pogoda, nie będzie nam teraz pomagać, czyli znacznie trudniej będzie pokonać tę falę zachorowań.

Wcześniej premier wlewał otuchę w serca mieszkańców Irlandii, a powiedział:

– Dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze. Ale proszę was, abyście pamiętali: nawet gdy nadchodzi zima, jest nadzieja. I jest światło. Jeśli będziemy mocno współpracować w ciągu następnych sześciu tygodni, będziemy mieli okazję świętować Boże Narodzenie w znaczący sposób.

Co istotne, premier Martin oddał też w swojej wypowiedzi, a ta część lekko umknęła niektórym komentatorom, że owszem, będzie chciał obniżenia poziomów ograniczeń, ale tylko wtedy, kiedy my, społeczeństwo „będziemy zachowywać się rozsądnie”. Premier ostrzegł też, że w okresie najbliższych sześciu miesięcy, kraj może kolejny raz doczekać się blokady, czyli „Lockdown 3”, już jest zapowiadany.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Dużo krzyku o nic.
Ile kosztować będz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian