Czy to będą nieudane światowe obchody Dnia Świętego Patryka?

Teoretycznie to możliwe, albowiem kraje na całym świecie rozpoczęły medyczną ocenę zagrożeń zdrowotnych spowodowanych wirusem COVID-19, podczas parad i imprez, jakie zaplanowano na 17 marca.

W niektórych krajach parady już zostały odwołane i taką decyzję podjęły obecnie chińskie władze Hongkongu, więc tam imprezą z całą pewnością nie odbędzie się w tym roku. Nie jest do końca pewne, jak Dzień Świętego Patryka celebrowany będzie w Pekinie, ale władze miasta skłaniają się ku decyzji o odwołaniu wszystkich imprez.

Podobnie dzieje się w wielu krajach azjatyckich, gdzie notuje się dużą liczbę przypadków zachorowań koronowirusowych, więc przynajmniej w tej części świata (Azja), święto nie będzie udane.

Europa kontynentalna cały czas kontroluje rozwój sytuacji i zastanawia się, jak postąpić, ale nawet Włosi nie są stanowczy w swoich decyzjach, więc w tym kraju parady i inne uroczystości związane ze świętem narodowym Irlandii, powinny odbywać się normalnie. Największa parada z okazji Dnia Świętego Patryka odbędzie się w Rzymie, gdzie mieszka najliczniejsza włoska populacja Irlandczyków.

W najbliższych dniach decyzję o organizacji Patrykowej imprezy podejmą władze Japonii, a te stale konsultują się z Ambasadą Republiki Irlandii, która przekazuje na bieżąco informacje o stanie przygotowań do święta.

Londyn jest przekonany, że nie będzie podstaw, by odwołać imprezy z okazji Dnia Św. Patryka w stolicy Wielkiej Brytanii, a podobne informacje płyną z Walii, Szkocji, Anglii i Irlandii Północnej.

Rząd w Dublinie aktualnie analizuje całą sytuację i zastanawia się, czy nie zawiesić w tym roku Parady Świętego Patryka, a ostateczna decyzja zapadnie wkrótce, informują służby prasowe rządu.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/DFA/AP

Polska-IE
Rozpoczął się ods
Tym razem mężczyzn
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish