Czy ten rząd w ogóle powstanie? Wiek emerytalny dzieli polityków

Niedawno odtrąbiono sukces, radości nie było końca, podobnie, jak zapowiedzi o rychłym nadejściu nowej formacji rządowej, ale tej, jak nie było, tak prawdopodobnie jeszcze przez dłuższy okres nie będzie.

Tym razem w zakończonych rozmowach koalicyjnych, bo o tym też mówili przedstawiciele triumwiratu potencjalnie rządzącego, pojawił się kolejny problem i jest nim wiek emerytalny, który podzielił przyszłych premierów, wicepremierów i ministrów. Jak się okazuje, nie ma zgody wśród tworzących w bólach nowy gabinet co do wieku, w jakim mamy przechodzić na emeryturę, bo Fine Gael lansuje tezę o przedłużeniu nam pracy, natomiast Fianna Fáil raczej już nie.

Jest jeszcze jeden element tej układanki, więc Partia Zielonych ma również swoje zdanie i jeżeli chciałaby się zgodzić na podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, to z całą pewnością nie teraz, a i w najbliższej przyszłości też nie.

Fine Gael mięknie i podczas negocjacji zaproponowało, by utrzymać obecny system, emeryturę utajoną, czyli okres przejściowy, gdzie teoretycznie jest się aktywnym zawodowo, ale też, zamiast zostać formalnym emerytem, jest się bezrobotnym.

Trochę inny pomysł ma tutaj Green Party i mówi, że można wprowadzić elastyczny wiek emerytalny, czyli uprawnione do świadczeń emerytalnych, czy też korzystania ze świadczenia przedemerytalnego, a właściwie zasiłku dla poszukujących pracy, bo tak w praktyce się dzieje, byłyby osoby, które ukończyły 65 lat. W takim przypadku można też pracować do 67 roku życia i po jego osiągnięciu, przejść na pełne świadczenie emerytalne.

Niestety Fine Gael naciska, aby zmiany w systemie emerytalnym w Irlandii weszły w życie natychmiast, gdyż w innym przypadku, a i w związku z opóźnieniem jego wprowadzenia, będzie to „nieodpowiedzialne fiskalnie”.

Fianna Fáil nie jest aktualnie stanowcza w tej kwestii, więc zarówno może zgodzić się na podniesienie wieku emerytalnego, jak i takiej zgody odmówić, ale jednoznacznej informacji tak naprawdę nie wysłała, czyli pozostajemy w tym przypadku w sferze przypuszczeń.

Niezależnie od problemów z emerytami i dzielącymi koalicjantów gruntami państwowymi, a na tych miałyby powstawać mieszkania państwowe lub nie, zakończone rozmowy koalicyjne toczyć się będą w ten weekend, by osiągnąć ogłoszone wcześniej porozumienie. Poruszona zostanie podczas sobotnich i niedzielnych spotkań jeszcze jedna kwestia, czyli zgoda Dáil na przekazanie funduszy Ministerstwu Ochrony Socjalnej, co da możliwość temu resortowi, na kontynuowanie wypłat zasiłków.

Na koniec można powiedzieć, że koalicja jest już domówiona, ale będzie rozmawiać dalej, żeby ustalić szczegóły współpracy, bo nie ma zgody wśród koalicjantów.

Bogdan Feręc

Źr: The Irsh Times

Polska-IE: Udostępnij...
Win on Maternity Lea
Nie wychodź z domu
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish