Czy ten rok będzie tak samo dobry dla Irlandii? Ekonomiści nie są pewni

Jak szacuje Eurostat, w trzecim kwartale ub. roku Irlandia miała największą nadwyżkę budżetową dla trzeciego kwartału i wyprzedziła prawie wszystkie kraje unijne.

To oznacza, że do budżetu wpłynęło więcej pieniędzy, niż wydatkowano na cele publiczne, a to pozwoliło na zgromadzenie wyższych oszczędności.  Sezonowo, nadwyżka budżetowa Irlandii wyniosła więc 3,1% w stosunku do PKB, co oznacza, że była najwyższa wśród wszystkich państw Unii Europejskiej, ale i wśród aktualnie 20 państw strefy euro.

W porównaniu z innymi krajami Irlandia wyglądała w III kwartale 2022 roku bardzo dobrze, bo kolejne państwa osiągnęły znacznie niższe wyniki pod tym względem, czyli Portugalia 1,3%, Litwa 1%, Dania 0,9%, Holandia 0,4% i Szwecja 0,3%, te kraje odnotowały również nadwyżki budżetowe w ciągu trzech miesięcy poprzedzających wrzesień 2022 r., dodaje europejska agencja, która zajmuje się statystyką.

Na drugim końcu skali znajduje się deficyt budżetowy i w UE wyniósł on ogółem 3,2%, natomiast w państwach strefy euro 3,3%, a średnia unijna deficytu wynosiła 2,7%.

Wg irlandzkiego Departamentu Finansów, nadwyżka budżetowa za 2022 roku wyniosła 2% PKB, co zamyka się kwotą łączną 5,2 mld € i była znacznie wyższa od oczekiwanej wcześniej, a w dniu uchwalania zeszłorocznego budżetu mówiło się o nadprogramowych dochodach w kwocie ok. 4 mld €.

Co jednak może być ważniejsze, prognozy na ten rok dla Irlandii nie są może doskonałe, ale wciąż mówi się, jak Goodbody Stockbrokers, iż kraj uniknie w tym roku recesji, a będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu pieniędzy z nadwyżki budżetowej. Rząd już zaplanował wiele programów wsparcia gospodarki, ale też gospodarstw domowych, co może okazać się bardzo potrzebne, by utrzymać wydatki na odpowiednim poziomie, a w konsekwencji pobudzać rynek wewnętrzny.

Niestety nie ma też specjalnych powodów do radości, gdyż Goodbody ocenia, iż popyt wewnętrzny spadnie, a to będzie miało odzwierciedlenie w wynikach ekonomicznych. Obecnie twierdzi się, że popyt wewnętrzny wyniesie w tym roku 0,7% w tendencji wzrostowej, natomiast w 2022 roku było to 5,6%.

Irlandia weszła też w okres wysokiego ryzyka gospodarczego i jeżeli wpływy z podatku od osób prawnych zaczną się obniżać, co jest bardzo prawdopodobne, a spowodowane będzie niższą rentownością przedsiębiorstw, Skarb Państwa zmuszony zostanie do wprowadzania pewnych oszczędności, by nie popaść w zadłużenie. Dodaje się jednak, że ratunkiem dla budżetu mogą być gospodarstwa domowe, a te stale wykazują nadwyżki oszczędności w wysokości ok. 19% dochodu rozporządzalnego, w tym zadłużenie gospodarstw domowych, jest obecnie najniższe w historii.

To może stać się sygnałem, że wydatki krajowe albo będą utrzymywać się na stałym, acz średnim poziomie, niewiele odbiegającym od tych z roku ubiegłego, albo mogą też nieznacznie wzrosnąć. Wszystko będzie jednak uzależnione od sytuacji ekonomicznej na świecie oraz od scenariusza wojny na Ukrainie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Ibrahim Boran on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Shannon Airport z ra
Varadkar oddał pole
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>