Czy tegoroczny urlop będzie można przenieść na lata kolejne?

Sinn Féin wstąpiło z inicjatywą ustawodawczą, która miałaby zezwolić, na przeniesienie niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego z tego roku, na lata 2021 i 2022.

Rzeczniczka Sinn Féin ds. przedsiębiorstw, handlu, zatrudnienia i praw pracowników Louise O’Reilly, opublikowała nową propozycję ustawy, która nazwana została „Covid19 Carryover of Annual Leave Bill”.

Projekt ustawy ma na celu zapewnienie pracownikom prawa do przenoszenia wszelkich urlopów, których nie mogli wziąć ze względu na skutki kryzysu Covid 19, natomiast ich realizacja, mogłaby się odbywać w latach 2021 i / lub 2022.

Posłanka O’Reilly powiedziała:

– Covid-19 przedarł się przez nasze społeczeństwo oraz ekonomię i spowodował spustoszenie wśród pracowników i rodzin. Wielu pracowników, zwłaszcza pierwszej linii i pracowników usług podstawowych, takich jak dostawcy, pracownicy sklepów, supermarketów, pracownicy przetwórstwa żywności, pielęgniarki, lekarze, Gardaí i inni, pracują przez całą czas od marca, aby pomóc nam przezwyciężyć kryzys Covid 19. Niestety, dla wielu z nich, oznaczało to, że nie byli w stanie wykorzystać całego rocznego urlopu w 2020 r., głównie ze względu na wymagania związane z miejscem pracy, które przyniosła pandemia. W rezultacie niezliczona liczba pracowników może stracić kilka dni corocznego urlopu po zakończeniu roku. Z tego powodu opublikowałam projekt ustawy „Covid19 Carryover of Annual Vacation Bill”, który ma na celu umożliwienie pracownikom przeniesienie tegorocznego urlopu na lata kolejne. Projekt obejmuje tych, którzy nie byli w stanie wykorzystać go ze względu na wpływ Covid 19 na pracownika, pracodawcę lub szerzej pojętą gospodarkę, lub społeczeństwo i wykorzystać ten urlop w 2021 i / lub 2022 roku. Nie ma powodu, dla którego nasz rząd, miałby sprzeciwiać się takiej propozycji, biorąc pod uwagę, że widzieliśmy podobne zmiany w Wielkiej Brytanii, gdzie zmieniono przepisy dotyczące czasu pracy, aby umożliwić pracownikom przeniesienie niewykorzystanego urlopu z powodu Covid 19 na następne 2 lata urlopowe. Pracownicy wypracowali urlop i są do niego uprawnieni, a Sinn Féin chce zapewnić pracownikom prawo do corocznego urlopu, a jeśli nie mogą skorzystać z tego urlopu w 2020 r. z powodu Covid19, to powinni mieć prawo do przeniesienia go na 2021 i / lub 2022 rok, kiedy mamy nadzieję, że będziemy mieli szczepionkę na tego wirusa.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Szczury z Leinster H
Rośnie ilość osó
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian