Czy tegoroczny „bonus” dla bezrobotnych jest możliwy?

Ministerstwo Finansów do tej pory nie zastanawiało się, czy w tym roku, osoby pozostające bez pracy, otrzymają świąteczną premię, ale musi to zrobić, ponieważ posłowie koalicji chcą, by dodatek ponownie się pojawił.

Minister finansów Paschal Donohoe stwierdził na to wezwanie, iż w tym roku mamy do czynienia z bardzo dużym deficytem kraju, więc pod znakiem zapytania jest świąteczny bonus dla bezrobotnych, a tych całkiem duża grupa uprawniona jest do jego otrzymania, bo stanowi już ponad 200 000 osób. Wiadomo, że ani w tym, ani w przyszłym roku, nie były planowane podwyżki świadczeń socjalnych, a wszystko ze względu na złą kondycję finansów państwa, więc ten właśnie sposób posłowie koalicji wybrali, by wesprzeć beneficjentów Social Welfare.

Z „Christmas Bonus” korzystają oprócz długotrwale bezrobotnych emeryci oraz renciści, którzy mogą być narażeni na wiele niedogodności, jeżeli świąteczna premia, a ta wróciła już do 100% wysokości typowego zasiłku, nie zostanie wypłacona.

Ogółem do otrzymania dodatkowych pieniędzy w roku ubiegłym uprawnionych było 1,2 mln osób, a kosztowało to kraj ponad 279 mln €, więc kwota była całkiem pokaźna. W tym roku ilość osób, które mogłyby uprawnione być do otrzymania dodatkowej płatności, będzie większa, więc i wydatki w dobie kryzysu wyższe.

Minister finansów Paschal Donohoe powiedział w tej sprawie, że ostateczna decyzja, nie została jeszcze podjęta, więc możliwe jest, że osoby bezrobotne, emeryci i inni uprawnieni do otrzymania „Christmas Bonus” taki dodatek otrzymają. Jest też możliwość, iż w tym roku, zasiłek, jeżeli się pojawi, zostanie obniżony, więc nie będzie wypacany w pełnej kwocie otrzymywanej pomocy socjalnej.

Bogdan Feręc

Źr: FF/FG/GP/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Irlandzkie drogi są
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian