Czy tak wkrótce będzie wyglądać mapa Europy?

Wyspiarze mają wiele żalu do swoich władz, na nastroje pogorszyły się w ostatnich miesiącach, kiedy Wielka Brytania wyszła ostatecznie z Unii Europejskiej.

Wtedy odżyły też nastroje narodowościowe i coraz częściej słychać głosy, a to o zjednoczeniu Irlandii, wyjściu Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa, a i Walia nieśmiało zaczyna dążyć w tym kierunku. Najbliżej do odłączenia jest obecnie Irlandii Północnej, w której mocno działa Sinn Féin i prowadzi swoją akcję informacyjną w tej spawie. Kroki podejmowane przez ugrupowanie Mary Lou McDonald i Michelle O’Neill zaczynają przypominać w ostatnich tygodniach zmasowany atak, a prowadzone zakulisowo, przynoszą pierwsze efekty.

W Irlandii Północnej z każdym miesiącem więcej osób chce zjednoczenia, chociaż tendencja wzrostowa, nie jest obserwowana na tym polu w Republice.

Niezależnie od nastrojów w Republice i Irlandii Północnej, ważniejsze dla Londynu powinny być teraz dążenia niepodległościowe Szkotów i Walijczyków, bo o ile proces rozkładu i podziału zacznie się dziać, mapa Europy, a przynajmniej wysp, może wyglądać tak, jak przedstawia to grafika. Wtedy, nazwa Wielka Brytania, powinna być zmieniona i albo pozostać Brytanią, albo Anglią.

A kto będzie konstruktorem takiego układu? Ojcem założycielem stanie się Boris Johnson, bo i wyprowadził Zjednoczone Królestwo z UE i przyczyni się do podziału państwa.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij
Uczniowie i uczennic
Bankier.pl: Dlaczego
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian