Czy sklepy skorzystają z furtki? Większość może pozostać otwarta?

Jak się okazuje, większość sklepów będzie mogła działać nawet przy piątym poziomie ograniczeń, jeżeli zastosuje się do pewnej zasady.

Chodzi o to, że zgodnie z przepisami wszystkie punkty sprzedaży detalicznej, oprócz istotnych, proszone są o ich zamknięcie. Otwarte będą tylko supermarkety, kioski, apteki, sklepy z karmą dla zwierząt, banki, pralnie i punkty z artykułami biurowymi. To litera prawa, ale jest pewna luka, z której, o ile właściciel sklepu skorzysta, będzie mógł nadal prowadzić sprzedaż.

Jak powiedział wiceminister Robert Troy, dzisiaj lub najpóźniej jutro pojawi się szczegółowa informacja, na jakich zasadach sklepy wciąż będą mogły prowadzić swoją działalność.

Zasada „kliknij i odbierz” to nic innego jak sprzedaż internetowa, która może zostać wprowadzona natychmiast. Żeby jednak zaoszczędzić dodatkowej pracy dostawcom i kurierom, może stać się też tak, że towar zakupiony w sklepie za pośrednictwem strony internetowej, będzie mógł być odebrany u drzwi sklepu. To właściwie znosi obowiązek zamknięcia nieistotnych sklepów, a i chroni część pracowników przed zwolnieniem.

Takie zasady zamierza wprowadzić, więc kontynuować działalność sieć Smyths, której rzecznik stwierdził:

– Usługa „Click & Collect” może być chwilowo niedostępna dzisiaj i jutro, ponieważ pracujemy nad wzrostem zamówień. Od czwartku 22 października dostawa do domu oraz „kliknij i odbierz” będą dostępne przez cały okres blokady.

Co ciekawe, do takiej formy zakupów zachęcał w programie radia NewsTalk minister Troy, który powiedział:

– Cieszę się, że funkcja „kliknij i odbierz” jest dostępna – i zachęcam każdego ze słuchaczy… kiedy będą robić zakupy online przez kolejne tygodnie… rób to w lokalnym sklepie. Jest system typu „kliknij i idź” – nie wiem, czy odbiera się przy drzwiach… ale wyjaśnimy to.

Tym samym sprzedawcy w małych i średnich sklepach, powinni czekać obecnie na uściślenie tej informacji, a te przekaże minister Robert Troy.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Prof. Mirosław Maty
Garda otrzyma dodatk
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian