Czy Shannon Airport podniesie się z tego?

Złe wieści związane z portem lotniczym w Shannon zdają się nie mieć końca, a po opuszczeniu lotniska przez Ryanair, kolejna linia ogranicza swoją tam obecność.

Tym razem Aer Lingus zapowiedział, że czasowo, ale zwolni 129 pracowników i stanie się to już 8 marca. Obecnie przewoźnik przewiduje, iż zwolnienie załogi potrwa przez około trzy miesiące, jednak nie ma pewności, czy wszyscy, którzy odejdą, do pracy powrócą.

Do tej pory, jak powiedział rzecznik Aer Lingus, pracownicy objęci byli programem dopłat do wynagrodzeń TWSS, jednak sytuacja finansowa firmy wymaga, żeby poczynić dalsze cięcia kosztów, więc czasowo zwolnieni pracownicy Aer Lingus z lotniska w Shannon, przejdą na zasiłki pandemiczne.

Wcześniej Aer Lingus przeprowadził przegląd wszystkich prowadzonych w Shannon operacji lotniczych i na tej podstawie uznał, że ​​dalsze zatrudnianie personelu na obecnym poziomie nie jest możliwe.

Zwolnienia pracowników zatrudnianych przez linie lotnicze, to również cios dla lotniska, bo oznacza, że ilość lotów, ponownie zostanie ograniczona. Nie wiadomo, gdyż pandemia trwa, czy i kiedy przywrócone zostaną loty, ale też, ilu pracowników, będzie mogło powrócić na swoje stanowiska pracy. O ile do Shannon nie powrócą wszystkie połączenia, jakie realizowane były przed wybuchem pandemii, lotnisko z całą pewnością, będzie musiało ponownie ograniczyć koszty prowadzenia swojej działalności, a to może skutkować ograniczeniem ilości personelu. Shannon Airport, gdyby nie udało się przywrócić poprzedniej siatki połączeń, stanie się też lotniskiem marginalnym, co z kolei wpływać będzie na mieszkańców środkowej i zachodniej części Irlandii. Przed pandemią, wiele osób wybierało właśnie port lotniczy Shannon, gdyż nie charakteryzował się takim zatłoczeniem, jak np. Dublin i Cork.

Teraz, lotnisko świeci pustkami, a nieliczne operacje, nie dają możliwości podstawowego utrzymania, więc niezbędna stała się pomoc państwa.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Czy będą jeszcze w
CBŚP PRZEJĘŁO 150
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian