Czy rząd zmusi banki do udzielania kolejnych wakacji kredytowych i pomoże w spłacie pożyczek?

Rząd musi natychmiast spotkać się z bankami, ponieważ pożyczkobiorcom odmawia się alternatywnych sposobów spłaty zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty wezwał rząd do spotkania się z bankami, natychmiast po tym, jak stało się jasne, że pożyczkodawcy odmawiają zaoferowania pożyczkobiorcom alternatywnych sposobów lub kolejnego odroczenia spłat, mimo że stracili dochody w wyniku Covid-19. Dzieje się tak w czasie, jak dyrektor regionalny z MABS potwierdził, że pożyczkodawcy żądają od pożyczkobiorców pełnej spłaty, mimo że stracili znaczny poziom dochodów w wyniku ograniczeń dotyczących zdrowia publicznego i zamknięcia kraju przez rząd.

Poseł Doherty powiedział:


– Obowiązujące ograniczenia będą miały natychmiastowy wpływ na zatrudnienie i dochody w całym kraju. Szacuje się, że w wyniku tych ograniczeń ponad 200 000 miejsc pracy zostanie utraconych. Wielu z tych pracowników jest posiadaczami kredytów hipotecznych, których nie będą w stanie spłacić. 28 września minister finansów i wicepremier spotkali się z prezesami pięciu banków detalicznych oraz z Brianem Hayesem, dyrektorem grupy lobbystów bankowych, a wtedy nie tylko nie udało im się zapewnić przedłużenia dla przerw kredytowych w płatnościach Covid-19, a nawet nie próbowali tego zrobić. Zamiast tego wyszli ze spotkania, obiecując, że banki będą oferować kredytobiorcom indywidualne rozwiązania dla każdego przypadku. Tak się nie dzieje. W poniedziałek dyrektor regionalny z MABS rozmawiał z RTÉ, potwierdzając, że banki odmawiają oferowania alternatywnych umów spłaty z pożyczkobiorcami, których przerwy w spłacie wygasają. Rozmawiałem z gospodarstwami domowymi, które straciły 50 procent swoich dochodów z powodu ograniczeń. Banki nie tylko odmawiają zaoferowania alternatywnych sposobów spłaty, ale ostrzegają klientów, że muszą sami sobie radzić z konsekwencjami wywołanymi sytuacją. Poruszyłem te kwestie z prezesem Banku Centralnego na posiedzeniu Komitetu Finansowego, a będę rozmawiał też z bankami o tej sprawie. Banki zachowują się tak, jakby w środku pandemii wszystko działało, jak zwykle. Rząd musi niezwłocznie spotkać się z bankami i zapewnić, że kredytobiorcy będą traktowani z godnością i szacunkiem. Ci pożyczkobiorcy nie są w stanie spłacić pełnej raty z powodu ograniczeń nałożonych przez rząd. Wielu z nich zostało już obciążonych dodatkowymi odsetkami za przerwy w spłacie Covid-19, zwiększając ich ogólne zadłużenie. Rząd ma obowiązek chronić tych pożyczkobiorców.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Najbardziej przyjazn
Protest w Dublinie.
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian