Czy rząd wyśle wojsko na Ukrainę?

Ostatnie wypowiedzi premiera Martina sugerują, że Irlandia może podjąć decyzję o wysłaniu swoich wojsk na granicę z Ukrainą.

W Europie i NATO toczą się dyskusje, jak powinno postępować się w przypadku agresywnej postawy Rosji i jej inwazji na Ukrainę, więc czy wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, powinno być kontynuowane. W tę narrację wpisuje się też irlandzki gabinet, bo premier zasugerował, że i irlandzka armia, mogłaby wysłać w rejony przygraniczne z Ukrainą swoje siły, ale to kwestia, która dopiero będzie omawiana.

Przede wszystkim przeprowadzone będą konsultacje w szerokim kręgu, więc z dowództwem Sił Obronnych Republiki Irlandii, ale też z udziałem przedstawicieli ugrupowań politycznych, jakie zasiadają w irlandzkim parlamencie.

Następnie na tę decyzję będzie musiał zgodzić się Oireachtas, czyli obie izby parlamentu, a swoją zgodę będzie musiał wyrazić też prezydent Michael Daniel Higgins.

Misja byłaby pokojowa, prawdopodobnie pod auspicjami ONZ, ale i to nie jest jeszcze pewne, chociaż najbardziej prawdopodobne. Chodzi tutaj o neutralność Irlandii oraz fakt, że wyspa, nie jest członkiem NATO i teoretycznie, nie bierze udziału w żadnych skoordynowanych akcjach Sojuszu.

W tej sprawie pojawiły się już pierwsze komentarze i wyraziciele internetowych opinii są podzieleni, bo mówią, iż Irlandia powinna włączyć się do działań zabezpieczających ludność cywilną, ale są też głosy, które sprzeciwiają się wysłaniu Sił Obronnych Republiki w rejon granicy z Ukrainą. Pojawiły się też zdania, dodajmy, że złośliwych, że to premiera Martina i wicepremier Varadkara, powinno wysłać się na Ukrainę, żeby mogli się wykazać.

Ta sprawa omawiana będzie przez rząd w najbliższym czasie, jednak nie podano do tej pory ani terminu, ani szczegółów, jakie będą przedmiotem rozważań.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niebiesko-żółty D
Niewydolność UE uj
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська