Czy rząd wesprze samozatrudnionych?

Jeżeli przyjąć słowa premiera Micheála Martina za zawierające znamiona prawdy, to tak, więc osoby, pracujące na własny rachunek, potencjalnie, już teraz, mogą liczyć na wsparcie w przyszłorocznym budżecie.

Sprawę skomentował poseł Fianna Fáil Paul McAuliffe, który z zadowoleniem przyjął wypowiedź An Taoiseacha Micheála Martina, a ta dotyczy rządowego planu zbadania wsparcia dochodów osób samozatrudnionych w sektorach dotkniętych COVID.

Poseł McAuliffe powiedział:

– Od kilku tygodni poruszam kwestię osób samozatrudnionych, takich jak taksówkarze i pracownicy artystyczni, którzy pracują na własny rachunek, i chociaż szczegóły dotyczące budżetu nie zostały sfinalizowane, z zadowoleniem przyjmuję niedawne komentarze Taoiseacha, którego rząd ma zbadać sposoby pomocy tym pracownikom w budżecie na 2021 r. Nie ma wątpliwości, że taksówkarze i inni pracownicy samozatrudnieni stoją przed bardzo trudnym wezwaniem do podjęcia decyzji, czy wrócić do pracy w sektorze, w którym ich działalność spadłaby znacznie bardziej niż 30%, a do tego służy program wspierania pracowników PAYE. W mojej ocenie – rząd słusznie wspiera pracowników PAYE kwotą w wysokości 203 euro tygodniowo na pracownika w firmie, która odnotowała ponad 30% spadek obrotów. Wsparcie to potrwa do kwietnia przyszłego roku. Jednak osoba pracująca na własny rachunek nie otrzymuje takiego wsparcia. Osoby takie, proszone są o pozostawanie na zasiłku dla bezrobotnych w przypadku pandemii na rynku, który często zmniejszył się o znacznie ponad 30%. Różnie traktujemy dwóch różnych pracowników. Znacząco wspieramy pracowników PAYE, ale nie robimy tego samego dla samozatrudnionych. Budżet jest szansą na naprawienie tej nierówności i skierowanie naszego wsparcia do sektorów, które zostały zdziesiątkowane przez ograniczenia.

Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Polska-IE: Udostępnij
Ustawowy zasiłek ch
Garda zatrzymuje oso
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian