Czy rząd ugnie się pod presją opozycji?

Ugrupowania pozostające poza rządem uważają, iż Irlandii, potrzeba większej ilości ograniczeń, przede wszystkim tych, które wiążą się z międzynarodowymi podróżami mieszkańców kraju.

Opozycja chce, aby każda osoba, która pojawi się na wyspie bez negatywnego wyniku testu PCR, kierowana była na obowiązkową 5- lub 14-dniową kwarantannę, a granica z Irlandią Północną, była ściśle monitorowana pod względem epidemiologicznym. W tym ostatnim przypadku może to oznaczać, że również wymagany byłby test PCR, aby przedostać się na południową stronę wyspy.

O tej sprawie rozmawiać będzie na dzisiejszym posiedzeniu gabinet Micheála Martina, a uważa się, że prawdopodobnie ugnie się pod presją partii opozycyjnych i zaostrzy przepisy o podróżach oraz kwarantannie. Z pierwszych nieoficjalnych doniesień wiemy, że takie rozwiązanie, zaproponuje rządowa podkomisja ds. Covid-19, która chce zmiany strategii walki z pandemią i zminimalizowania jej wpływu na system ochrony zdrowia w kraju.

Co istotne, sam rząd, wcale nie jest przekonany, iż tak drastyczne kroki są potrzebne, ale nie odrzucono takiej możliwości, więc wszystko jest możliwe.

O ile sprawa omawiana będzie dzisiaj, to decyzja podana ma zostać do publicznej wiadomości dopiero jutro, gdyż rząd, chce przeprowadzić pełne konsultacje w tym zakresie. Już wcześniej taoiseach Martin rozmawiał z premierem Borisem Johnsonem, z którym omawiali kwestie ruchu transgranicznego w ramach Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Republiki. Panowie zgodzili się, że należy usprawnić zasady kontroli, więc możliwe jest, iż pewne dodatkowe ograniczenia w podróżowaniu, zostaną na tej linii wprowadzone.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Rynek pracy jest w r
Irlandzkie matury zo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian