Czy rząd przygotowuje się do permanentnej inwigilacji?

Z słów ministra ds. klimatu, komunikacji i transportu Eamona Ryana może wynikać, że tak, i jak powiedział, „nowe środki zostaną wprowadzone dla osób przybywających do Irlandii”.

Minister Ryan dodał, iż obecnie, nie można w odpowiedni sposób śledzić osób, które drogą lądową, morską lub powietrzną przybywają do Republiki, co oznacza, że nie można egzekwować obowiązku 14-dniowej izolacji. Minister jest przekonany, iż rosnący wskaźnik zakażeń w Irlandii i Europie, powinien być dla rządu sygnałem, że ten powinien wprowadzić ostrzejsze środki kontroli granicznych i nadzoru nad podróżnymi pojawiającymi się z zagranicy na wyspie.

Minister Eamon Ryan stwierdził również, że nie można wprowadzić pełnej obowiązkowej kwarantanny i izolacji podróżnych, ale system należy przemodelować tak, by stał się wydajny i pozwalał na nadzór.

Wg Ryana, można to uzyskać np. przez elektroniczny system śledzenia, który w połączeniu z taką samą bazą danych, da możliwość nadzoru nad przybywającymi na wyspę. Minister transportu i klimatu twierdzi, co nawiasem mówiąc, wykracza poza jego kompetencje, że w elektronicznym rejestrze osób pojawiających się w Irlandii, powinny znajdować się informacje medyczne, związane z Covid-19. Co ciekawe, minister Ryan proponuje również wprowadzenie obowiązku przeprowadzania niektórych badań, a tym, miałaby poddać się każda osoba, która pojawi się w Irlandii.

W rozmowie z RTÉ Eamon Ryan podkreślił, że w związku z podróżami międzynarodowymi będzie domagał się wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów, w tym przejścia ze standardowych dokumentów papierowych do rejestru elektronicznego, który „zapewni zgodność poprzez komunikację uzupełniającą”.

*

Świetna propozycja, a o ile zostanie przyjęta, to od niej właśnie, do permanentnej inwigilacji, będzie już tylko jeden krok.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Zdj: eamonryan.ie

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish