Czy ruszy fala emigracji z Irlandii?

Perspektywy dla irlandzkiej ekonomii przedstawiane są obecnie raczej w ciemnych barwach, a wyjątkowo źle przedstawiają się dla ludzi młodych, więc o tych najbardziej obawia się rząd.

W ramach prac mających na celu przywrócenie gospodarki do stanu sprzed pandemii, w Ministerstwie Zatrudnienia powstała specjalna grupa, która zajmie się nakreśleniem programu zatrzymania osób młodych na wyspie, więc do nich właśnie skieruje się środki aktywizacji zawodowej. W pierwszych dniach działania grupy określono, iż tysiące młodych mieszkańców wyspy, może chcieć zmienić swój byt i wyjechać z kraju.

To zjawisko należy powstrzymać, a przynajmniej poczynić próby powstrzymania exodusu z wyspy, aby w chwili, kiedy kraj odbijać się będzie od dna, dysponował odpowiednią ilością rąk do pracy.

W rządowej grupie powstała też obawa, że Irlandię mogą opuszczać także imigranci zarobkowi, więc i tą częścią mieszkańców Irlandii zajmować się będzie zespół Ministerstwa Zatrudnienia, bo jak podkreślono, i oni są bardzo potrzebni na wyspie. Z całą pewnością kraj będzie czynił starania, żeby pozostali tutaj zagraniczni specjaliści, ale i osoby, które wypełniły lukę zawodową, w której Irlandczycy raczej nie chcą pracować. Ważni dla kraju będą też pracownicy sezonowi, więc i ci doczekają się pewnych udogodnień, kiedy przyjeżdżać będą np. do zbioru owoców oraz warzyw.

Szczegółowy plan zatrzymania pracowników w Irlandii, powstać ma w najbliższych dwóch tygodniach, a wprowadzany będzie w ramach odmrażania gospodarki Zielonej Wyspy. Zespół zajmie się też zmniejszaniem skutków pandemii, więc przywracaniem do pracy osób bezrobotnych.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Lekarze ostrzegają
Lepiej nie planować
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish