Czy Rosjanie zakłócają sygnał GPS?

Służby odpowiedzialne za fiński ruch lotniczy poinformowały, iż we wschodniej i środkowej Finlandii doszło do wielu zakłóceń w odbiorze przez samoloty sygnału GPS.

Problemy w przestrzeni powietrznej Finlandii zgłaszali piloci wielu linii operujący w tym rejonie, a i mieli problemy nawigacyjne, co uznano za powód do zgłaszania sytuacji alarmowych. Eksperci z zakresu wojskowości i lotnictwa cywilnego są zgodni, że za tymi działaniami, mogą stać rosyjskie służby, które mają na celu destabilizację całej Europy i wpływanie na los kontynentu.

O ile te informacje znajdą potwierdzenie, a sprawa właśnie jest dogłębnie wyjaśniania, będzie można uznać, że Rosja, która oczywiście do niczego się nie przyzna, zaatakowała kolejny kraj.

Dziennik Helsingin Sanomat przekazał wczoraj informację fińskiego MSZ:

– Finlandia nie może akceptować tego rodzaju działań, które stwarzają zagrożenie dla podmiotów cywilnych i bezpieczeństwa lotów. Służby wyjaśniają przebieg zdarzeń.

Informację potwierdza też Fińska Agencja Transportu, która pierwsze zakłócenia zanotowała już we wtorek rano, jednak nie mogła podać źródła zakłóceń wpływających na ruch samolotów cywilnych. Dodatkowo stwierdzono, że część maszyn, zmuszona była zmienić trasy przelotów, a wtedy, wszystko wracało do normy. Sytuacja trwała przez kilka godzin i w środę nie odnotowano już takich incydentów.

Podobnego zdania jest ekspertka ds. lotniczych profesor na Uniwersytecie w Helsinkach Laura Ruotsalainen, która powiedziała:

– Zakłócenia mogły być spowodowane przez państwo rosyjskie. Osobom prywatnym może udać się, zakłócić sygnał na małym obszarze, najwyżej w promieniu kilku mil.

Wg profesor Ruotsalainen, zakłócenia, jakie obserwowane były w Finlandii, mogły też trwale uszkodzić niektóre z systemów elektronicznych i wymagana będzie szczegółowa kontrola urządzeń. Awarię można łączyć też z zapowiadanymi przez Rosjan cyberatakami, a innym wytłumaczeniem może być celowe działania Federacji Rosyjskiej i zakłócanie sygnału GPS na własnym terytorium, co mogło mieć wpływ na najbliższych sąsiadów Rosji. Wtedy nie można uznać, że Finlandia stała się celem Rosjan.

Bogdan Feręc

Źr: Polska Agencja Prasowa

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: