Czy Rosja ma bezpośredni wpływ na ekonomię Irlandii?

To zagadnienie raczej skomplikowane, bo zależy od punktu widzenia, a i od irlandzkiego biznesu, który miał związki z Federacją Rosyjską.

Wymiana towarowa Irlandii na kierunku rosyjskim wyniosła w zakresie rosyjskim 0,4% dla eksportu i 0,6% dla towarów importowych, więc raczej niewiele, o ile porównamy to z wymianą handlową z państwami unijnymi, Wielką Brytanią i USA. Są jednak firmy, które większość swojej produkcji sprzedawały właśnie do Rosji, ale importowały z niej też znaczną ilość surowców i półproduktów, więc to one powiedzą, że cierpią z powodu nałożonych sankcji lub znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej z powodu kryzysu wywołanego wojną na Ukrainie.

W liczbach bezwzględnych również nie wygląda to zbyt dobrze, bo obniżenie wymiany towarowej z Rosją, nawet na tych niskich wskaźnikach, odbije się na budżecie kraju, a kwoty idą przecież w miliardy euro.

Już tylko zatrzymanie współpracy z Federacją Rosyjską, bo nie mówimy tu o wpływie sankcji gospodarczych w sensie stricte, hamować będzie rozwój irlandzkiej gospodarki i jej ekonomia zacznie się chwiać.

Niestety do lamusa przeszły już analizy, które mówiły, że irlandzka gospodarka rozwijać się będzie w tym roku na poziomie 7%, gdyż zniwelowany zostanie wpływ pandemii na przemysł i inne działy gospodarki Zielonej Wyspy, co da wyższy niż przeciętny dochód.

Obecne perspektywy rozwoju Irlandii są niezadowalające, a mówi się nawet, że ponure, bo kraj wpadanie prawdopodobnie w stagnację, o ile nie pójdzie w innym kierunku, czyli wskaźniki gospodarcze, wciąż będą zniżkować. Jest też perspektywa rozwoju, ale nie poziomie niskim, więc tegoroczny rozwój irlandzkiej ekonomii może wynieść maksymalnie 3% i to przy sprzyjającej koniunkturze.

Najnowsze analizy ekonomistów nie są jednoznaczne, a wg prezesów Bank of Ireland, wchodzimy w okres trudny gospodarczo i możliwe jest całkiem duże wyhamowanie irlandzkiej gospodarki. Niewiele jest też sygnałów, że Irlandia nie zostanie istotnie dotknięta przez kryzys energetyczny i wojenny, ale mówi się również, iż będzie to zjawisko krótko- lub średniookresowe.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Unia wyemituje oblig
Irlandia pozostanie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська