Czy puby na święta będą otwarte?

Stowarzyszenia restauratorów i te zrzeszające właścicieli pubów przekonują, że rząd powinien zezwolić na otwarcie tych miejsc w okresie przedświątecznym i w same święta.

Oznacza to, iż powinien wtedy obowiązywać drugi poziom ograniczeń i to bez dodatkowych obostrzeń. Wydaje się jednak, że gabinet planuje pewną niespodziankę, bo o ile zapowiada obniżenie na święta poziomu do jednego z najniższych, to nie będzie on dotyczył właśnie pubów, które będą mogły działać, ale wyłącznie, jako podające „na wynos”.

Branża, jak mówią jej przedstawiciele, stoi obecnie nad przepaścią i już niewiele dzieli ją od całkowitego upadku.

Do tej pory zamkniętych zostało na stałe kilkadziesiąt pubów i restauracji, a sytuacja jest na tyle zła, że kolejne likwidacje są tylko kwestią czasu. Na niewiele zdają się w części przypadków programy pomocowe, bo nie pokrywają kosztów, jakie na utrzymanie lokali, ponoszą ich właściciele lub najemcy, zgodnie mówi Restaurant Association of Ireland i Vintners' Federation of Ireland.

Wystosowano więc apel do rządu, aby wyraził zgodę, żeby już przy trzecim poziomie ograniczeń, można było obsługiwać klientów wewnątrz pubów. W wezwaniu zaznaczono, że lokale dostosują się do wszelkich wymogów, jakie stawia trzeci poziom ograniczeń, więc wewnątrz pubów i restauracji, znajdować się będzie ograniczona ilość osób, a dystans społeczny będzie ściśle kontrolowany.

Co ciekawe wniosek właścicieli pubów i restauratorów, nie trafił w próżnię, bo pomysł podchwycili niektórzy posłowie Fianna Fáil i Fine Gael, a ci są zdania, że ich rząd, powinien wesprzeć sektory, które cierpią na pandemii najbardziej, czyli pozwolić na otwarcie lokali. Są też w obu ugrupowaniach głosy przeciwne, a te mówią o dużym zagrożeniu epidemiologicznym i możliwości niekontrolowanego przenoszenia koronawirusa, więc wewnątrzpartyjny spór, jest obecnie doskonale widoczny.

Rząd, co istotne, w tej sprawie konsekwentnie unika jasnych odpowiedzi, a zarówno premier Micheál Martin, jak i wicepremier Leo Varadkar mówią, że decyzje dopiero będą podejmowane.

Bogdan Feręc

Źr: RAI/ VFI/ Fianna Fail/ Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
E-hulajnogi będą n
Nowa akcja naszej Ka
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian