Czy przekazywanie danych pasażerów jest legalne?

Jak napisała w liście do komisarz ds. ochrony danych Helen Dixon posłanka Sinn Féin, służby graniczne, mogą łamać prawo, przekazując dane o pasażerach Social Welfare.

Chodzi o kwestię, która łączy się z wypłatą zasiłków dla osób bezrobotnych, bo te, jeżeli otrzymują płatność pandemiczną, nie mogą opuszczać kraju, by ją zachować. Żeby mieć pod kontrolą pandemicznych bezrobotnych, zarządzono, że służby graniczne, przekazywać będą informacje o pasażerach odlatujących z Irlandii lub opuszczających kraj drogą morską, by w ten sposób Social Welfare mógł mieć informacje, czy bezrobotni pozostają na wyspie.

Posłanka Sinn Féin Louise O’Reilly ma jednak wątpliwości, czy przekazywanie danych o pasażerach jest w ogóle legalne, a jak podkreśla, raczej tak nie jest, więc nie powinno mieć miejsca. Nie ma też pewności, w jaki sposób dane są gromadzone i przechowywane, a i kto tak naprawdę ma do nich dostęp.

Posłanka Louise O’Reilly:

– Napisałam do Komisarza ds. Ochrony Danych w sprawie niedawnego gromadzenia i przetwarzania danych pasażerów gromadzonych na naszych lotniskach i portach morskich. Ostatnie doniesienia, że ​​na lotniskach przeprowadza się kontrole w celu zidentyfikowania pasażerów korzystających z zasiłków pandemicznych dla osób bezrobotnych i wstrzymania płatności, jeśli wyjeżdżają za granicę, podkreślają niepokojący – i prawdopodobnie nielegalny – rozwój w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych osobowych. Chociaż ludzie nie powinni wyjeżdżać za granicę, chyba że ich podróż jest niezbędna, niepokojące jest to, że Fine Gael po raz kolejny atakuje ludzi otrzymujących państwowe wsparcie socjalne. Nic dziwnego, że Tánaiste Leo Varadkar prowadzi szarżę w tej sprawie. Wygląda na to, że dane gromadzone są pod pozorem imigracji i / lub nadzoru zdrowia publicznego. Jednak stało się jasne, że są one zbierane w celu ukarania każdego, kto otrzymuje PUP, który podróżuje za granicę, bez względu na powód, dla którego to zrobi. Rząd musi potwierdzić, czy taka jest ich decyzja, jaki departament i minister jest za to odpowiedzialny, dlaczego gromadzone są dane o pasażerach wyjeżdżających poza tę jurysdykcję, czy to, co zostało zrobione, jest zgodne z prawem, jak długo to trwa, kto zbiera dane i w jakim celu oraz kto przechowujemy te informacje? Jest wiele pytań, na które trzeba odpowiedzieć w tej sytuacji, między innymi, dlaczego rząd ma obsesję na punkcie karania osób korzystających z pomocy społecznej. Rząd musi również wyjaśnić, czy formularze lokalizatora pasażerów zostały użyte do wyodrębnienia odbiorców świadczeń socjalnych, którzy podróżują za granicę?! Jeśli tak się stało, rodzi się wiele innych pytań. Nie oczekuję od rządu żadnej odpowiedzi co do tego, co się tutaj wydarzyło, gdyż w rezultacie napisałam do komisarz ds. ochrony danych, pani Helen Dixon, z prośbą o przedstawienie opinii na temat legalności tego, co zostało zgłoszone.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
Rząd ma bardzo mał
Premier zarządził
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish