Czy program mieszkaniowy rządu przetrwa?

Debata o projekcie ustawy ministra mieszkalnictwa nabiera tempa, pojawiają się nowe informacje i kolejna, która potwierdza słowa opozycji, przyszła z nieoczekiwanej strony.

Affordable Housing Bill, czyli ustawa mówiąca o wspólnym kapitalizowaniu budowy mieszkań w Irlandii, co promuje minister Darragh O’Brien, z całą pewnością przyczyni się do wzrostu cen mieszkań, co potwierdza grupa lobbystyczna, która miała wpływ na ministra mieszkalnictwa, proponując takie rozwiązanie.

To z kolei stawia proponowaną ustawę w bardzo złym świetle, a jednocześnie daje nadzieję, że wniosek Sinn Féin o zniesienie programu kapitałowego, może w parlamencie przejść, co odrzuci całość proponowanych zmian.

Nie tylko Sinn Féin uważa, że projekt ministra O’Briena jest zły ze względu na możliwość wzrostu cen nieruchomości, a mówi tak również Partia Pracy, Socjaldemokracja i inne mniejsze ugrupowania opozycyjne. O ile opuścimy świat polityki, to krytycznie o propozycji ustawy wypowiadało się wiele instytucji, w tym Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych oraz Irlandzki Bank Centralny. Teraz, potwierdzają to nawet lobbyści z grupy budowlanej i mieszkaniowej Property Industry Ireland, wydaje się, że koalicja, powinna zastanowić się, czy projekt forsować, czy narazić się na szeroką krytykę?

W związku z tym zasadne byłoby, aby proponowana przez ministra O’Briena nowelizacja ustawy i sam program, doczekał się wstrzymania, głębokiego przeglądu, a nawet całkowitej zmiany.

Padła też propozycja, żeby w zakresie budownictwa i dostarczania tanich domów, więc w zakresie rozwiązywania problemów mieszkaniowych kraju, powstało ponadpartyjne porozumienie, co pozwoli na stworzenie programu i ustawy odzwierciedlającej wszystkie propozycje partii politycznych w kraju. Debata w tej sprawie rozpocznie się dzisiaj w Dáil, a wydaje się, że będzie raczej ostra i minister mieszkalnictwa, musi mieć wiele argumentów, aby walczyć z opozycją.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
„NWO” w Studiu 3
Studentom grozi zawi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian